posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Wkrótce otwieramy MIEJSCE

12 maja otwieramy w Białymstoku MIEJSCE, a może należałoby je nazwać „Nasze wspólne miejsce” jak sugerował prof. Jarosław Ławski. Zostaliśmy przy MIEJSCU, mając w pamięci inne alternatywne nazwy. Będzie to MIEJSCE pamięci o nieobecnych Żydach, ale także o sąsiedztwie Polaków i Żydów, toteż w planach są przedsięwzięcia podkreślające tę wspólnotowość, np. wspólnie prowadzone biznesy, nauka w jednej ławce… Więcej szczegółów wkrótce.


Dziś zapraszamy Białostoczan: do współpracy przy realizacji tego obywatelskiego projektu: młodszych i starszych, mile widziani aktywni emeryci!


Zapraszamy historyków, kulturoznawców, pasjonatów przeszłości naszego regionu, którzy chcieliby się podzielić swoją wiedzą i wygłosić odczyt. Co piątek, o godz.18. będą odbywać się takie pogadanki w MIEJSCU ROZMÓW. Jużdziś zapraszamy na spotkania z Andrzejem Lechowskim, Dorą Ostrożańską, prof. Dobrońskim, Wiesławem Wróblem, Karolem Głębockim, Martą Sawicką, Przemkiem Wierzbowskim, Danielem Paczkowskim, Philipem Steele, Markiem Chmielewskim i wieloma innymi, którzy zadeklarowali swój udział.


Zapraszamy kolekcjonerów i pasjonatów lokalnej historii, aby udostępnili swoje zbiory, na zasadzie użyczenia: jednorazowo, lub na dłużej (MIEJSCE będzie ubezpieczone).


Zapraszamy przewodników, aby poznali MIEJSCE i umieścili je na trasie swoich spacerów.


Zapraszamy studentów, historyków, kulturoznawców, tłumaczy języka angielskiego, osoby o pasji inwentaryzacyjnej (w MIEJSCU powstanie biblioteka),jak również miejscowych twórców.


Zapraszamy specjalistów od IT od obsługi i rozbudowy strony internetowej, instalacji nowoczesnych –niestandardowych rozwiązań ekspozycyjnych, ale także do obsługi strony internetowej.


Zapraszamy do współpracy lokalne stowarzyszenia; chętnie włączymy się w pisanie wspólnych wniosków.

Jednym z kluczowych projektów będzie BIBLIOTEKA SZUFLAD PAMIĘCI, którą będzie mógł współtworzyć każdy Białostoczanin. Projekt polega na indywidualnej opiece nad pamięcią o konkretnej żydowskiej rodzinie. Kilka przykładów: chciałbym się zaopiekować pamięcią nad rodziną dziennikarza Arona Brzezińskiego i prawnika Samuela Pisara; Przemek Wierzbowski nad rodziną esperantysty Jakuba Szapiro, prof. Adam Dobroński nadrodziną historyka Abrahama Herszberga, dr Tomasz Sławiński nad prof. Albertem Sabinem, Maciej Rant z Tomkiem Adamskim nad braćmi filmowcami z rodziny Kaufman, itd. O tym projekcie– więcej szczegółów - w tym materiale https://youtu.be/CdZy8wejb7E, ale już dziś możecie sami siebie zapytać: kogo chciałbym szczególnie pamiętać?


Jesteśmy otwarci na sprawy regionalne: trwają prace przy stworzeniu galerii sztetli małych miasteczek i już pracujemy nad uruchomieniem galerii Suraża, Tykocina, Wasilkowa, Choroszczy, Drohiczyna, Krynek, Dąbrowy Białostockiej i kilkudziesięciu innych miejscowości w których zamieszkiwała społeczność żydowska.

Ze spraw przyziemnych: przyjmiemy stare, najchętniej drewniane krzesła (nawet jak się chyboczą, naprawiamy, przemalujemy), zbędne meble (miłe widziane gablotki itp., za wyjątkiem oczywiście meblościanek), rozmaite stare przedmioty i bibeloty. Każdy dar będzie opisany w postaci ostemplowanej wywieszki.


Tomasz Wiśniewski, w imieniu zespołu
Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku,
Stowarzyszenie Zapomniany Białystok
Stowarzyszenie Szukamy Polski
info@jewishbialystok.pl
lub bagnowka@yahoo.pl


2023-04-16 14:51:21