posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Wasilków - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Wasilków, wprowadzenie w posiadanie opuszczonej nieruchomości
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB
   W Archiwum Państwowym w Białymstoku znajdują się dokumenty pod nazwą: "Akta wprowadzenia .......... w posiadanie opuszczonej nieruchomości w m. Wasilków pow. Białystok".  Dotyczą one przedwojennych nieruchomości, których właścicielami byli wasilkowscy Żydzi - Mowsza Zadworzański, Mojżesz i Roza Wagman, Mendel Mielnicki, Chackiel Fiszer i Bernard Flam. Ta garstka spośród prawie tysiąca wasilkowskich mieszkańców przeżyła Zagładę i w pierwszych latach powojennych upomniała się o swoje nieruchomości. Mogło się to odbyć na podstawie Dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich". Procedurę ich zwrotu prześledzimy na przykładzie Mowszy Zadworzańskiego, który  przed II wojną światową w Wasilkowie był właścicielem tartaku oraz nieruchomości zabudowanej domem przy Rynku Kilińskiego 8 (po zmianie numeracji w latach pięćdziesiątych - 4). Obok niego pod numerem 10 siostra jego Gitla wraz z mężem Boruchem Sztejmą Spektorem posiadali dom z zabudowaniami. 
   Po zapoznaniu się z dokumentami, w szczególności zaświadczeniem Zarządu Miejskiego w Wasilkowie, że przed wojną był on właścicielem nieruchomości przy Rynku Kilińskiego 8 Okręgowy Urząd Likwidacyjny w Białymstoku wydał decyzję przyznającą Zadworzańskiemu jej własność. Następnie sprzedał on dom z działką p. Sakowiczowi i wyemigrował prawdopodobnie do Argentyny.

Bardziej skomplikowanie było z działką przy Kilińskiego 10, której właścicielami byli Boruch Sztejma Spektor i jego żona Gilda. Zadworzański we wniosku twierdził, że przed wojną jego rodzice kupili tą nieruchomość i stanowiła ona jej posag. Po dość żmudnej procedurze (część dokumentów i zeznań świadków było rozbieżnych) Sąd Grodzki w Białymstoku przyznał niepodzielną połowę nieruchomości Zadworzańskiemu, drugą zaś Skarbowi Państwa. Po wprowadzeniu w stan posiadania Zadworzański upoważnił mieszkańca Wasilkowa Wilhelma Poznańskiego do sprzedaży jego części.

    W latach 80-tych XX w. rozbierając dom przy Rynku Kilińskiego 5 na strychu znaleziono zdjęcie przedstawiające prawdopodobnie Mowszę Zadworzańskiego i jego szwagra Borucha Spektora. (antonip)
2021-12-17 07:44:00 history