posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Wasilków - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Wywózka rodzin żydowskich na wschód (antonip)
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

W 82 rocznicę deportacji przez Sowietów obywateli Rzeczpospolitej chciałbym wspomnieć o dwóch rodzinach pochodzenia żydowskiego wywiezionych z Wasilkowa. Była to rodzina Mowsze Zadworzańskiego i Chackiela Fiszera. Zapewne byli inni, lecz o nich znalazłem ślad w dokumentach. 

Zapewne nigdy już nie dowiemy się z jakich powodów wywieziono Zadworzańskich, od lat zamieszkującą w Wasilkowie. Być może Mowsze „podpadł” Sowietom, bo posiadał tartak. Mieszkanka Wasilkowa Anna Wojtulewicz w swoich pamiątkach rodzinnych posiada zdjęcie z 1916 roku przedstawiające załogę tartaku najprawdopodobniej Chaima Zadworzańskiego,  który był ojcem Mowszego. 

Zachowało się jeszcze jedno zdjęcie, wykonane w latach 30-tych XX wieku,którego posiadaczem jest wasilkowianin Jerzy Kruszewski, przedstawiające tym razem Mowsze Zadworzańskiego wraz ze swoimi pracownikami na placu tartacznym. Poza tartakiem posiadał on nieruchomość zabudowaną pięknym domem przy ulicy Rynek Kilińskiego 8 (obecnie po zmianie numeracji w latach 50-tych jest to nr4). Na sąsiedniej posesji pod numerem 10 mieszkała jego rodzona siostra Gitla Spektor wraz z rodziną.

Bezsprzecznym jest fakt, że rodzina została deportowana, natomiast pojawiły się rozbieżności jej terminu. Sybiracy podają datę 10 lutego 1940 roku natomiast sam Zadworzański podaje rok 1941. Nie ma żadnych informacji o losach rodziny na zesłaniu, wiadomo tylko na pewno, że Mowsze przeżył i powrócił do Polski, zamieszkując w Białymstoku przy ulicy Kupieckiej 30. Miejska Rada Narodowa w Wasilkowie w dniu 6 sierpnia 1946 roku wydała mu tymczasowe zaświadczenie tożsamości o Nr. 709/46.


2022-04-13 09:38:06 history