Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Wysokie Mazowieckie

Wysokie Mazowieckie - Polish Address Book (1930)
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB
W l. 1926-1930 Warszawskie Towarzystwo Reklamy  Międzynarodowej Sp. z o. o wydało w języku polskimi i francuskim "Księgę Adresową Polski (Wraz z Wolnym Miastem Gdańskiem) dla Handlu, Przemysłu Rzemiosł  i Rolnictwa". To ciekawe wydawnictwo stanowi interesujący przyczynek do opisu stanu przedwojennego potencjału gospodarczego Polski. (Głębocki K.)


Akuszerki: Jakobi-Janczyk A., Dworska — Laradowska S., Szpitalna.

Apteczne składy: Połoński J., Rynek.
Apteki : Aftel H., Rynek.

Banki: Bank Wysoko-Mazowiecki, Sp. z n. o. — Spółdzielczy Bank Kredytowy, Sp. z o. o. – Bank Kupiecki, Sp. z o. o.
Bielizna: Perkal F., Rynek.
Blacharze: Złotołów J., Rynek — Złotołów M., Rynek.
Bławaty: Bojman O., Rynek — Freidkies I., Rynek — Freidkies N., Rynek — Goldman I., Rynek — Goldman L., Rynek — Karwat H., Rynek — Kohn J., Długa.
Budowlane przedsięb: Kornacki A.

Cegielnie: Wyrobnik S.
Cieśle: Koliński A .—Zaręba L.
Czapnicy: Chajko Sz., Rynek — Kiwajko M., Rynek — Kon A., Mystkowska —Kostrzewska Ch., Jagiellońska — Krupiński Sz., Rynek.
Czcionki — odlewnie: Lichtenberg S., Zawrocie.

Drukarnie: Lichtenberg S., Rynek.
Drzewo: Rozenberg J., Rynek., — Rothaus I. i Roohlin A. — Wolwer A., Mystkowska.

Elektrownie: Segał F. i Mejzner F.

Farbiarnie: Blumsztejn Sz., Mystkowska — Litewka L., Rynek.
Farby: Bursztyn J., Rynek — Tomkiewicz M., Rynek.
Felczerzy: Stypułkowski J.
Fotograficzne zakłady: Jakobi D., Długa.
Fryzjerzy: Tyszko J., Dworska — Rutkowski, Rynek.

Galanteria: Bielski M., Długa — Cukierzweig B., Rynek—Gaze S., Rynek — Kawka E., Długa — Litewka E., Rynek — Sapińska S., Dworska — Złotołów R., Rynek.

Herbaciarnie: Bielska A., Rynek.

Introligatorzy: Grynsztejn M. — Jachelski A.

Kamasznicy: Jeleń M., Mystkowska — Słodki A., Rynek — Złotołów A., Mystkowska.
Kamienie — dostawa: Gliszyński H. i Surawin M.
Kolonialne art: Berman J., Rynek — Braude I., Rynek — Guldyn P., Rynek — Tenenbaum C., Rynek — Wróblewski J., Rynek — Zak H i Zakimowicz, Rynek.
Kowale: Kopytowski M., Szosowa — Piekar I., Dolna — Piekar W., Siódmaki
Krawcy: Karwat, Dworska — Mazur D., Mystkowska — Najmark Sz., Mystkowska — Radziłowski F., Dolna — Rzeczko Ch., Długa — Wróbel J., Długa — Zabuski A., Dolna — Zakin Ch. — Burak Ch., Długa — Janosch M., Długa — Ptak J., Długa —Tykociński M., Dolna — Wesołowska E., Długa .
Księgarnie: „Świt”, Spółdz. Księgar. Naucz., Rynek — Gliszyński H., Jagiellońska.
Kuchenne naczynia: Szlachter J.
Kuśnierze: Kruk B.

Łój – topienie: Chmielewski J., Mystkowska.

Malarze: Wierzba Ch., Rynek.
Manufaktura: Fajgenblum U., Rynek — Gołąbek N. — Herc R., Rynek — Lustigman S. —Sołowejczyk F., Rynek.
Maszyny do szycia: Kiwajko A. i L., Rynek.
Mechanicy: Powojski —Szvmanek i Wasilewski.
Młyny: Kapłan M. i Ska, Długa — Mejzner M. (par) — Segał F. i Mejzner F. (mot), Jagiellońska, —Wnorowski A. (par), Kościelna.
Murarze: Wojna K.

Nabiał: Sokół Sz., Mystkowska.
Naftowe produkty: Tenenbaum M. Rynek.
Nasiona: Połoński J., Rynek;
Nasiona — nawozy — chemikalia: C. Ulrich – Warszawa.

Obuwie: Zakimowicz J.
Olejarnie: Lew L., Rynek

Piekarnie: Białostocka G., Rynek — Ederman N., Jagiellońska — Herc A., Rynek — Piekar Ch., Siódmaki — Sendak M., Dolna —Wajnkranc R., Dworska., Biblowicz, Jagiellońska — Kijek P., Rynek — „Snop” — Tyszko K., Rynek.
Piwiarnie: Kanowicz D., Rynek — Przewłocki H. — Wróblewski L., Rynek — Zylberfenig J., Rynek.
Próśb i tłumaczeń biura: Watnik I. ,Rynek.
Przewozowe przedsiębiorstwa: Chrząszcz M., Długa — Włostowski K., Rynek.

Restauracje: Gałkowska M., Rynek — Włostowski K., Długa — Wysoczek Sz., Długa.
Rolnicze art.: ,,Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa”, Długa.
Rolnicze narzędzia: Wasilewski K., Mystkowska.
Różne towary: Tomkiewicz M., Rynek.
Rymarze i siodlarze: Granica M., Dolna — Zylberberg I., Mystkowska.
Rzeźnicy: Brejnakowski A., Rynek — Bursztejn A., Dworska — Krupiński A., Dworska —Krupiński B., Dworska — Lew P., Dworska — Małabut A., Dworska — Meker A., Dworska — Zaręba S., Rynek — Złotko I. —Żywica J., Dworska.

Samochodowa komunikacja: Włostowski K. Ostrowski J. — Szkło Chil.
Skóry: Gorzałczany A., Rynek— Jeleń Sz., Mystkowska — Kociak Z., Siódmaki — Lewiński M., Rynek — Skowronek P., Jagiellońska — Złotołów C., Mystkowska.
Spirytualia - Ostowski J. — Szulczyk J.
Spożywcze art.: Berman A., Rynek — Brzóska St., Jagiellońska — Bursztyn M., Rynek — Cukrowicz B., Rynek — Herc A., Rynek — Jakubcyner D. Długa — Jarmus H., Rynek — Kapłan E., Jagiellońska — Kapłan Sz., Rynek — Kijek P., Rynek — Kruszewski D., Rynek — Lew Ch., Rynek — Lew P., Rynek —Manczyk Ch., Rynek — Najmark B., Długa — Osowiecki Ch. Jagiellońska — Osowiecki I. Rynek — Racki Sz., Rynek — Słodki M., Mystkowska— ,,Snop”, Spółdz. Stow., Jagiellońska — Sosna M., Rynek — Srebrołów J., Rynek — Srebrowicz M., Jagiellońska — Ślepowicz B., Rynek — Truskolaski A., Rynek — Wizenberg I., Rynek — Zylberberg Sz., Rynek — Żeleniec J., Jagiellońska.
Stolarze: Grzeszczaki Fr. — Mąciarz L., Mystkowska — Srebrołów T. i Grynsztejn Ch., Rynek — Trestanowicz I., Dolna — Weter A., Dworska — Zabuski J., Jagiellońska.
Surowce: Ptasiewicz Ch. i M.
Szewcy: Biedak Ch., Dolna — Grabowski J., Dworska — Jaskółka M., Mystkowska — Jaskółka N., Jagiellońska — Szteren, Rynek — Trzynagiel M., Długa — Wróblewicz P., Mystkowska.
Szkło: Brener N. — Frydman S., Rynek.

Ślusarskie zakłady: Wasilewski K.

Tapicerzy: Grynsztejn E.,Długa.
Tytoniowe wyroby: Gliński P.

Ubrania gotowe: „Spółka Krawiecka”, Rynek.

Wędliny: Zajkowski J. i Truskolaski Cz., Rynek.
Wiatraki: Krusiewicz A. — Pakiarz Sz., Siódmaki.
Woda sodowa: Królewiecki Ch., Rynek —Wysoczek N., Długa.
Wozy — wyrób: Kalinowski J.

Zboże: Miedzowicz H., Rynek — Wylanowski F., Rynek.
Zegarmistrz: Bryzman A. — Kiwajko A.

Żelazo: Kohn H., Długa. — Tomkiewicz, Rynek.

2019-02-25 21:11:30