posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Wiera Gran
1916 - 2007

Białostoczanka Wiera Gran, a właściwie Dwojra Grinberg lub Dwojra Grynberg – polska piosenkarka, aktorka kabaretowa i filmowa pochodzenia żydowskiego. Ur. 20.IV.1916 w Białymstoku, zm. 19.XI.2007 w Paryżu Używała również pseudonimów Sylvia Green, Wiera Green na płytach firmy Syrena Electro oraz Mariol na płytach Melodja Electro, po wyjeździe do Francji znana była jako Vera Gran. Była córką Eliasza Grynberga i jego drugiej żony, Luby z d. Kaplan.


Wiera Gran odniosła spektakularny sukces estradowy na scenach Polski, Europy i obydwu Ameryk.

Karierę rozpoczęła w 1934 r. w Warszawie śpiewając w wielu lokalach, teatrach i Polskim Radio, oraz wydając szereg płyt. W 1939 r. wystąpiła w filmie reżyserowanym przez Aleksandra Martena w języku jidisz "Bezdomni" (w roli piosenkarki Bessy).


Na początku wojny jesienią 1939 pracowała we Lwowie, w marcu 1941 wróciła do Warszawy i trafiła do warszawskiego getta, skąd uciekła i ukrywała się do końca wojny. Po wojnie została oskarżona o współpracę z gestapo (co stanowiło kanwę filmu "Wiera Gran" ), ale te zarzuty nigdy nie zostały potwierdzone.


Po wojnie ponownie rozpoczęła koncerty estradowe. Występowała przed mikrofonami Polskiego Radia, gdzie akompaniował jej m.in. Władysław Szpilman. W 1950 wyemigrowała z Polski najpierw do Izraela, a potem do Francji i Wenezueli. Koncertowała w całej Europie i USA, by ostatecznie osiąść w Paryżu.Posłuchaj muzyki Wiery Gran.


Więcej informacji o Wierze Gran - Wikipedia.


Posłuchaj wywiadu z Wierą Gran, cz.1


Posłuchaj wywiadu z Wierą Gran, cz. 2


Posłuchaj wywiadu dla polskiego Radia Solidarność, Paryż 1986 r.


Posłuchaj opowieści Wiery Gran o warszawskim getto.
   


Okładka płyty Lp  wydanej w 1958 r. w USA  


Okładka płyty Lp wydanej w 2017 r. przez polską firmę Teddy.


2018-02-13 20:41:06