posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Wasilków - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Wasilków, zakup młyna w Jakimach
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB
W 1921 roku Konstanty Pyłkowski i Piotr Kot vel Kotyński kupili od Żydówki Ester Landsberg młyn wodny na przedmieściu Wasilkowa w Jakimach. W 1922 roku mój dziadek Wincenty Pełkowski odkupił 50% udziałów od  Kot vel Kotyńskiego. Poniżej widok młyna w latach 40-tych XX w. oraz  odpis akty notarialnego z 1922 roku. (antonip)

                                                                                                                         Odpis.

Pierwszy wyciąg aktu, sporządzonego przed Bolesławem Urbanowiczem Notariuszem w Białymstoku za rok 1922 r.

R E P E R T O R I U M    Nr. 1616.

 

                Dnia ósmego kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego roku, Przede mną Bolesławem Urbanowiczem, notariuszem przy wydziale hipotecznym Sądu Okręgowego w Białymstoku w kancelarii mej, w gmachu tegoż Sądu przy ulicy Warszawskiej pod Nr. 63 znajdującej się w obecności trzech osobiści mi znanych i prawem wymagane przymioty posiadających świadków Arona Halberna przy ulicy Żytniej pod Nr. 12, Szlomy Gutmana przy ulicy Miodowej pod Nr. 5 i Josela Chwastowskiego przy ulicy Starobojarskiej pod Nr. 28 w Białymstoku zamieszkałych, stawili się osobiście mi znani i do działań prawnych zdolni Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej: 1/ Piotr Koc vel Kotyński, syn Wincentego i 2/, Wincenty Pyłkowski, syn Jana, zamieszkali i zamieszkanie prawne w mieście Wasilkowie powiatu Białostockiego obierający i w obecności wymienionych świadków, zeznali akt treści następującej:

§1. Piotr Koc vel Kotyński oświadczył, iż na mocy okazanego w głównym wyciągu aktu kupna-sprzedaży, sporządzonego przed czyniącym Notariuszem pierwszego października tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku za Nr. 5195 repertorium, on Kotyński i Konstanty Pyłkowski nabyli od Ester Landsberg wieczysto czynszową nieruchomość w mieście Wasilkowie powiatu Białostockiego położoną, składającą się z dwudziestu dziewięciu dziesięcin tysiąca pięćset czterdziestu trzech sążni ziemi, że powyższa nieruchomość nabytą została przez niego Kotyńskiego i Pyłkowskiego w równych niepodzielnych częściach w takim stanie przestrzeni i granicach jak się na miejscu znajduje, z młynem wodnym, z całkowitem urządzeniem, z olejarnią z maszynami przyrządami, pasami, z turbiną, z budynkami i wszelkimi w ogóle przynależnościami w akcie nabycia pomienionemi, że powyższa nieruchomość stosownie do wniosku sporządzonego w wydziale hipotecznym Białostockiego Sądu Okręgowego dziesiątego listopada tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku, wywołaną została do pierwiastkowej regulacji hipoteki i na mocy decyzji wydziału hipotecznego z dnia szesnastego listopada tegoż roku tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego, termin regulacji hipoteki trzymiesięczny wyznaczono.

§2. To wyjaśniwszy Piotr Koc vel Kotyński wszystkie swoje prawa do wyżej opisanej nieruchomości, czyli prawa do nierozdzielnej połowy tejże nieruchomości z budynkami, młynem wodnym, olejarnią i wszelkimi przynależnościami, bez żadnego na rzecz swoją wyłączenia niniejszym aktem sprzedaje i odstępuje Wincentemu Pyłkowskiemu za dobrowolnie umówioną sumę  cztery miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy marek, którą od niego otrzymawszy kwituje, wprowadza nabywcę we wszystkie odstępowane prawa do opisanej nieruchomości natychmiast z chwilą podpisania tego aktu i zgadza się na utrwalenie tych praw na rzecz nabywcy w księdze hipotecznej przy regulacji hipoteki, na jednostronny jego Pyłkowskiego wniosek, bez udziału sprzedawcy.

§3. Piotr Koc vel Kotyński gwarantuje nabywcy, iż odstępowana współwłasność powyższej nieruchomości nie jest obciążona żadnymi długami i oprócz czynszu żadnymi innymi prawami osób trzecich i gdyby się w przyszłości okazały jakiekolwiek długi lub prawa trzecich osób, obowiązuje się uregulować z własnych funduszów.

§4. Opłacać odpowiednią część podatków skarbowych  i wszelkich innych, poczynając od dnia dzisiejszego  obowiązany jest z opisanej nieruchomości nabywca.

§5. Wszelkie dochody z opisanej nieruchomości, poczynając od dnia dzisiejszego w odpowiednim stosunku, należą do nabywcy, do tego zaś czasu do sprzedawcy.

§6. Wincenty Pyłkowski oświadczył, iż opisaną wyżej nieruchomość na miejscu obejrzał o przestrzeni granicach i wartości takowej  przekonał się, że z treścią powołanego wyżej aktu nabycia jest obznajomiony i niniejszy akt przyjmuje.

§7. Koszty sporządzenia tego aktu ciążą wyłącznie nabywcę. Pierwszy wyciąg tego aktu wydać należy nabywcy. Czyniący Notariusz oznajmił nabywcy, iż wyciąg tego aktu winien być przy regulacji hipoteki i nie później jak w ciągu roku, liczą od dnia dzisiejszego przedstawiony do wydziału hipotecznego Białostockiego Sądu Okręgowego, celem uzyskania praw rzeczowych. Na dowód przynależności do państwowości polskiej, nabywca przedstawił paszport, wydany mu Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku 23 czerwca 1921 roku za Nr. 68663.- Opłaty – stemplowej marek 285.000 i aktowej 6 marek 50 fenigów gotowizną pobrano i zaksięgowano pod Nr. 1616.- Akt ten w obecności wymienionych świadków, stawającym odczytany, przez nich co do treści i skutków  zrozumiany i jako zgodny z ich wolą, przyjęty i podpisany został. /podpisali/ Piotr Kotyński vel Koc. /-/ Wincenty Pyłkowski. Przy tym akcie świadkami byliśmy /-/ Aron Halpern. /-/ Szloma Gutman. /-/ Josel Chwastowski Notariusz - /-/ B. Urbanowicz.-

Wyciąg niniejszy dosłownie zgodny z oryginałem zapisanym do repertorium za rok 192 pod. Nr. 1616. Wydany został Wincentemu Pyłkowskiemu – Białystok, dnia 21 kwietnia 1922 roku. /-/ podpis nieczytelny zastęp. Not. /M.P./.

    Odpis niniejszy dosłownie zgodny z pierwszym wyciągiem aktu znajdującym się częściowo ocalałym w zbiorze dowodów „Jakimy” w archiwum II Wydziału Ksiąg Publicznych Sądu Powiatowego w Białymstoku Nr. 150 – wydany zastaje Bronisławie Pyłkowskiej na skutek złożonego podania.

       Pobrano opłat: Sądowej zł. 15 – skasowano na podaniu, oraz skarbowej zł. 18 – skasowano na niniejszym.

Dz. Nr. 84/55

                     Białystok. Dnia 3 czerwca 1955 r

                         Przewodniczący Wydziału

2021-12-04 19:30:00 history