Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Szneur Mosze
1878-1942


uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
EN switch to english version
udostępnij na FB

Szneur (właśc. Sznejer) Mojżesz Maurycy Mosze (ur. 8.04.1878 [1885] Chersoń, zm. 1942Andiżana w Uzbekistanie) – dyrygent, aranżer, kompozytor.

Naukę muzyki rozpoczął w Szkole Muzycznej Cesarskiego Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego w Odessie, kontynuował m.in. pod kierunkiem Gustawa Roguskiego i Zygmunta Noskowskiego w Instytucie Muzycznym w Warszawie. W 1902 r. otrzymał dyplom kapelmistrza wojskowego. Przez pewien czas był kapelmistrzem wojskowym. Założycielem i w latach1912–1938 kierownik artystyczny i dyrygent Żydowskiego Chóru Ludowego w Warszawie. Z chórem tym uprawiał głównie żydowską pieśń ludową, sięgając także do światowego repertuaru kantatowo-oratoryjnego, dając kilkakrotnie koncerty w Filharmonii Warszawskiej. Prowadził ponadto inne chóry żydowskie, m.in. chór„Muza”, chór Klubu im. B. Grossera oraz chór Żydowskiego Towarzystwa Muzycznego i Literackiego „Hazomir”, oraz uczył muzyki w żydowskim szkolnictwie średnim, Gimnazjum Męskim Towarzystwa „Askola”, Gimnazjum Żeńskim Zofii Kaleckiej i Gimnazjum Żeńskim Zjednoczenia Nauczycieli.

Występował także w Mińsku i Moskwie. Komponował pieśni do słów poetów żydowskich,opracowywał na chór mieszany pieśni ludowe.

W latach 1939–1941był dyrygentem zorganizowanego przez siebie chóru żydowskiego w Białymstoku, dokąd uciekł z Warszawy przed hitlerowcami.

Zmarł na uchodźstwie.

2018-02-14 23:30:24