Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

O Narewce w izraelskiej gazecie

‘Israel Hayom’ to nazwa jednej z najbardziej popularnych gazet ukazujących się codziennie w Izraelu. Jej nazwa oznacza „Izrael Dziś” i donosi o wszystkich bieżących wydarzeniach w kraju. Całkiem niedawno, 18 grudnia 2018,  w ‘Israel Hayom’ ukazał się artykuł o …..Narewce!

                Szkoław Narewce od wielu lat prowadzi opartą na serdecznej przyjaźni współpracę ze szkołą średnią ADAR High School w Petah Tikvah w Izraelu. Dyrektor tamtejszej szkoły, Zvika Birenbaum, to syn Żyda z Narewki. Od wielu lat przywozi on do Polski swoich uczniów, zabierając ich do miejsc związanych z historią Żydów i Holokaustu, ale także do Narewki, do której ciągnie go sentyment i wspomnienia ojca.

W ramach współpracy szkoły w Narewce ze szkoła w Petah Tikvah powstało już sporo ciekawych inicjatyw. O jednej z nich napisała właśnie ‘Israel Hayom’, a której inicjatorem był Zvika Birenbaum oraz nauczycielka SP w Narewce Paulina Weremiuk. Dzięki ich działaniom, przy wsparciu gminy Narewka tj. byłego wójta Mikołaja Pawilcza oraz obecnego wójta Jarosława Gołubowskiego, w połowie grudnia 2018 przy Ogrodowej 12, stanęła oficjalna tablica upamiętniająca miejsce, w którym kiedyś stała synagoga w Narewce. O tym właśnie wydarzeniu oraz o smutnej historii i losach narewkowskich Żydów,  napisała gazeta izraelska wzbogacając artykuł zdjęciami. Internetową wersję artykułu można również znaleźć na stronie gazety (link poniżej). 

                Na 28 lutego 2019 roku, zaplanowana jest oficjalna uroczystość otwarcia tablicy, na której obecni będą przedstawiciele władz Narewki, duchowni kościołów, przedstawiciele szkoły w Narewce, prasa oraz zainteresowani mieszkańcy i goście. Tego dnia dołączy również 80 osobowa grupa uczniów ze szkoły Adar wraz z panem Zviką. Aby upamiętnić Żydów z Narewki podczas ceremonii odmówione zostaną modlitwy. Jednakże będzie to też czas poznawania się, integracji i budowania fundamentów do dalszej współpracy i przyjaźni, bo tak jak napisała Israel Hayom: „Taka współpraca między izraelską i polską szkołą nie jest często spotykana”. Tym bardziej cieszymy się z tej współpracy, przyjaźni ponieważ to, co dziś zasiewamy w dzieciach, mamy nadzieję, że wyda obfity owoc w przyszłości. Gminie Narewka oraz obu wójtom serdecznie dziękujemy!


link do internetowej wersji artykułu

                                                                                                                                          
Paulina Weremiuk
nauczyciel języka angielskiego
SP Narewka

(picture below: Jarosłab Gołubowski, the mayor of Narewka together with Zvika Birenbaum, the pricipal of Israeli school)

2019-01-25 17:19:39