Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Muzeum - Sukces naszej kampanii

Muzeum Żydowskie w Białymstoku? Kto miałby je powołać? Naszym zdaniem muszą to zrobić w pierwszym rzędzie dzisiejsi mieszkańcy naszego miasta i regionu.

To nam się musi chcieć. To my musimy dojść do przekonania, że pamięć o białostockich Żydach, i Żydach zamieszkujących przedwojenne województwo białostockie musi zaistnieć trwale w stolicy regionu. Ich tu nie ma, my jesteśmy, totez jest to nasz obowiązek.

To przekonanie jest coraz silniejsze, także wśród lokalnego samorządu,który życzliwie deklaruje wsparcie dla takiego przedsięwzięcia. Ale droga do niego jeszcze daleka.

Póki co rozpoczęliśmy kampanię wsparcia dla takiego projektu, w pierwszym etapie zbudowania silnej strony internetowej, która po okresie „młodzieńczej twórczości” (50 tys wejść miesięcznie) powinna przekształcić się w profesjonalne narzędzie. Chcemy ją wzbogacić, zaprosić do współpracy nowe osoby, powołać redakcję itp.

To pierwszy krok. Działania kolejne powinny zmierzać do uruchomienia pilotażu samego Muzeum. Nam się zdaje, że lawina już ruszyła i że życzliwość wielu osób, pokazuje jak bardzo nam wszystkim zależy, aby takie MIEJSCE w Białymstoku powstało.

Akcja crowdfundingowa, którą rozpoczęliśmy skierowana jest głównie do nas: do Białostoczan, tych mieszkających w naszym mieście i regionie, ale także do tych, którzy mieszkają dziś poza naszym krajem. Wasze wpłaty choćby symboliczne niechaj staną się dowodem na to, że chcemy takiego MIEJSCA, że Białystok na nie zasługuje, i że musimy pamiętać, o naszych żydowskich Siostrach i Braciach, których dziś w naszym mieście nie ma. 
Przypomnijmy, że Żydów do Białegostoku zaprosiła rodzina Branickich. To również zobowiązuje!

Twoja wpłata, a którą osobiście Ciebie prosimy, to maleńki kroczek w budowaniu szerokiej drogi życzliwości w kierunku powołania takiego MIEJSCA. To także Twój gest przeciwko objawom antysemityzmu, Twoja mała demonstracja przeciwko ksenofobii, niezależne od politycznych poglądów.

Te środki spożytkujemy w szczytnym celu. Planujemy uruchomić staże, stypendia, powołać redakcję portalu, uruchomić profesjonalną obsługę informatyczną. Nie obiecujemy, ale gwarantujemy, że każda złotówka zostanie spożytkowana transparentnie. Takie raporty będziemy regularnie publikować.

Wesprzyjcie Nas, aby ten projekt stał się także Wasz. Udostępnijcie tę wiadomość wśród swoich przyjaciół w kraju i zagranicą. Już dziś wam za to wsparcie serdecznie dziękujemy.

Strona Projektu 
https://www.jewishbialystok.pl/

Strona donacji
https://www.jewishbialystok.pl/zostan-patronem,5594.html

Kto już nas wsparł
https://www.jewishbialystok.pl/darczyncy,5593.html

Andrzej Rusewicz i Tomasz Wiśniewski
Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu 
Muzeum Musi Być! https://youtu.be/2SzSH7WXLeI

Stowarzyszenie Zapomniany Białystok
Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku

Zapraszamy do współpracy inne stowarzyszenia,

2019-05-06 08:10:52