posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Mielnik - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Mielnik - odnaleziona macewa
11.05.2016 r.

Zbigniew Romaniuk, historyk z Brańska, od 1985 roku badający historię Żydów na Podlasiu odczytał nam fragmenty macewy:

- To macewa upamiętniająca Józefa, syna Cvi Kohena. Kohenowie należeli do rodu kapłanów. Macewa bardzo ładna, w sumie bardzo dobrze zachowana, szkoda, że ułamana, bo akurat w miejscu daty śmierci. No i należała raczej do bogatszych Żydów, niekoniecznie naszych, może z Brześcia - zastanawia się Romaniuk- Swego czasu badaliśmy kirkut w Mielniku, niestety zrównany z ziemią w latach 70. Potem były próby odtworzenia go, są tam chyba dwie macewy, ale niestety źle zachowane.

Macewa trafiła na to, co zostało z mielnickiego kirkutu, jednak dyrektor mielnickiego ośrodka kultury zaproponował, by wyeksponować ją w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej:

- Tu (na kirkucie - AK) obawiam się, że zginie - mówi Michał Baranowski. - Owszem, staramy się dbać o kirkut, czyścić teren. Ostatnio został odkrzaczony dzięki pomocy pracowników z gospodarki komunalnej. Ale myślę, że lepszym miejscem byłby ODZ. Zwrócimy się z pismem do Gminy Żydowskiej. Więcej nahttp://siemiatycze.com.pl/mielnik/5648-macewa-znaleziona-na-polu.html (db)

2017-08-13 18:50:00