Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Korycin - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Korycin - kirkut
XIX-XX w.


uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

Tam, gdzie mieszkali wyznawcy judaizmu, były i ich cmentarze. Korycin nie był wyjątkiem. W dokumencie z 1801 roku wytworzonym przez Kamerę Wojny i Domen w Białymstoku jest informacja o „Erweiterung des Begräbnis-Platzes der Juden zu Korycin”, czyli rozbudowie miejsca pochówku Żydów. Do pisma dołączony jest plan działki budowlanej położonej przy drodze pomiędzy wsią Krukowszczyzna a Korycinem. Wynika z niego, że w tym miejscu od dawna grzebano zmarłych, a decyzja o powiększeniu kirkutu zapadła ze względu na brak miejsca na nowe groby.

Cmentarz, na wzór katolickiego, był otoczony parkanem z ciosanych kamieni z bramą usytuowaną od północnej strony. Miał powierzchnię ok. 1 hektara. Na jego terenie stał drewniany nieduży budynek, najprawdopodobniej dom przedpogrzebowy. Stele nagrobne miały formę pionowo ustawionych kamiennych płyt wykonanych z licznie występujących na tym terenie głazów narzutowych. W roku 1943 z rozkazu niemieckiego amstkomisarza rozebrano mur i rozbito wszystkie nagrobki, a uzyskany w ten sposób materiał wykorzystano do naprawy zniszczonej przez czołgi drogo z Korycina do Jasionówki. Nie zachowała się w całości żadna macewa. Obecnie na cmentarzu można znaleźć kilkadziesiąt fragmentów potłuczonych steli.(bs)

 

Cmentarz żydowski, 1938 rok


Macewy na korycińskim kirkucie – screen z filmu „Korycin 1938”, źródło: https://www.youtube.com/watch?v=e8Bf8Jd95ckFragment mapy okolic Korycina z 1930 roku (przed scaleniem gruntów) z zaznaczonym cmentarzem żydowskim i prowadzącą do niego drogą


Cmentarz żydowski na mapie satelitarnej ARiMR z 2018 roku


2019-03-11 08:25:44