posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

9 członków Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku otrzymało Nagrody POLIN

Karol Głebocki
Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, przewodnik turystyczny po województwie podlaskim, edukator w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej (którą m.in. współtworzył). Członek Stow. Muzeum Żydów Białegostoku. 

Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku oraz Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku. Specjalizuje się w tematyce wielokulturowej. Tematyką żydowską zajmuje się od 2005 r. Inicjator sprzątania cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem (od 2006 r.), w którym uczestniczą też jego uczniowie. Uhonorowany dyplomem przyznawanym przez Ambasadę Państwa Izrael i Żydowski Instytut Historyczny (2007) za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce.  W 2012 otrzymał „Świadectwo Otwartego Umysłu” – wyróżnienie w konkursie białostockiej Gazety Wyborczej „Przystanek Młodzi” za odkrywanie prawdy o przeszłości i budowanie lepszej przyszłości. W 2015 r został Laureatem Stypendium Davida i Anny Dlugie Kliger, realizowanego przez Forum Dialogu. Jest współautorem publikacji „Wysokie Mazowieckie w fotografii w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski 1918-2018 oraz wystawy Podlaskie sztetle” w ramach tegorocznych obchodów upamiętniających. NIEOBECNA Rodzina - 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim". Obecnie pracuje nad monografią wysokomazowieckich Żydów.

W 2020 roku otrzymał wyróżnienie Kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagroda przyznawana jest aktywnym w swoich szkołach i społecznościach nauczycielom, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji i poszanowania dla innych w szkole oraz społeczności lokalnej oraz inspirują młodzież do działań zgodnych z tymi zasadami.

Nominowany do Nagrody POLIN 2020 rok

2020-11-20 08:52:16