posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Irene Shapiro (Rena Hass)
ur. w 1925 roku w Brzeżanach na Ukrainie

Irene Shapiro (Rena Hass) urodziła się w 1925 roku w Brzeżanach na Ukrainie. W 1938 roku wraz z rodziną przeprowadziła się do Białegostoku, gdzie uczęszczała do Gimnazjum Druskina. Znana była z radykalnych poglądów Syjonistycznych. Podczas drugiej okupacji hitlerowskiej Białegostoku trafiła do getta, gdzie zaangażowała się w żydowski ruch oporu. Uczestniczyła w walkach powstania getta białostockiego, po którego stłumieniu dołączyła do żydowskiej partyzantki stacjonującej w podbiałostockich lasach. Wtedy napisała piosenkę „Pieśń białostockich partyzantów” w języku rosyjskim („Pesnia biełostockich partizanov”). Skomponowała również muzykę do tekstu "Przed ostatnią podróżą" napisanego w białostockim getcie przez poetę Bolesława Pachuckiego który nie przeżył wojny (zginął w obozie koncentracyjnym w Treblince).

Wywieziona wraz z rodziną do obozów koncentracyjnych w Treblince, Lublinie, Majdanku (gdzie zginał jej ojciec) i na koniec w maju 1944 do Oświęcimia. Po wyzwoleniu wyjechała w 1946 roku do Stanów Zjednoczonych gdzie pracowała dla amerykańskiej armii.

Swoje wojenne i powojenne wspomnienia opisała w książce „Revisiting the Shadows: Memoirs from War-torn Poland to the Statue of Liberty”

Wywiad z Irene Shapiro - Posłuchaj (j. ang.)2018-01-14 18:57:49
Załączone pliki:
Przesuń suwak