posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Ejdelman Leon Borys
krawiec
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB


Mój Ojciec i Mama ożenili się po wojnie w 1944 w ZSSR (Mama stracila całą Rodzinę: męża i 2 dzieci, Ojciec też: żone i dwoje dzieci). W filmie „Trzy numery”: krawiec, to moj Ojciec Hillel Ejdelman https://youtu.be/t0vWRHcOUpE


Moj przyrodni brat Borys, urodzil się w Baszkirii w 1941 (Mama która mieszkala w Mińsku i była w ciąży kiedy wojna wybuchla i musiala uciekac na wschod). Mamy pierwszy mąż zginal na rosyjskim froncie.

Dowcip (prawdopodobnie prawdziwy): Borys był tak ladnym dzieckiem, ze Baszkircy chcieli go kupić od Mamy za pieniądze .... Oczywiscie Mama go nie sprzedała.


Rodzice przyjechali do Polski w 1945 i osiedlili się w Bialymstoku. Ojciec był z Rakowa i pewnie udawał, że jest z Polski (dlatego mogli wyjechac z ZSSR). Borys cale życie pracowal jako włókniarz (nawet w Kanadzie). Od 1961 do 1963 był w wojsku polskim (został starszym szergowcem) ... W 1968 roku, po Marcu wyjechaliśmy do Kanady (moja siostra Anka wyszła za mąż i mieszkała w Montrealu od 1967 r). Borys mieszkal w Montrealu do 1976 roku i potem wyjechal do Toronto gdzie ożenił się z Rywka, którą poznał przez przyjaciół. Zyli razem do końca jego życia.


Fotografie

BE – Borys circa 1946, akurat po emigracji z ZSSR.

Family and friends – (pewnie okolo 1952). Od lewej: Mama, Pani Sonia (byla moja opiekunka kiedy Mama byla w sanatorium), ja, Borys, Hanka i jej Mama Pani Lederman (teraz w Izrealu).

Family –  (~1950) ja, Mama, Anka (moja siostra) i Borys

BE LE – Borys i ja w zeszlym roku w Toronto


Notka ol filmie TRZY NUMERY Leona Ejdelmana z 2018 roku

Nie wiem od czego zaczac, bo dla mnie to bylo zupelne zaskoczenie zobaczyc ze po tylu latach, ktos robi cos do zapamietania ulicy Minskiej. Moja Rodzina: Mama (Mania), Ojciec (Hillel), moj starszy brat (Borys), moja Siostra (Anna) i ja mieszkalismy na Minskiej 1 m 4 (strych) od 1945 (przed moim urodzeniem) do 1963. Jezeli dobrze pamietam Pan Pietruczuk mial dwoch synow; Kolka i Waska (no i golebie ktore zawsze wypuszczal). Na Minskiej byla tez stolarnia i fabryka butow. Brama o ktorej mowi Pan Pietruczak, byla zawsze otwarta i uzywana przes ludzi ktorzy nie mieszkali na Minskiej jako ubikacja ... pamietam ze nie pachnialo dobrze. Ale byly tez duze drzewa (lipy) i te pachnialy.

Zobacz film o Leonie Ejdelmanie
https://youtu.be/8TM0GrVtanc

2023-09-17 07:35:52 history