posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Żydowski ślad w Białymstoku Więcej
Żydowscy lekarze Białegostoku Więcej

Miejsca

Boruch Lifszyc vel Lipszyc
zm, 1923 r.
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

„W 1863 r. posesję [przy Lipowej 11] nabyli małżonkowie Aleksander i Józefa Ignatowiczowie, którzy w 1872 r. zbyli ją braciom Lejbie i Boruchowi Lifszycom (czasem pisanych Lipszyc). Lejb, posiadający tytuł wołkowyskiego kupca pierwszej gildii, w 1876 r. odstąpił bratu i jego żonie, Baszy, swoje prawa do nieruchomości. W sporządzonym akcie kupna sprzedaży znajdujemy istniejący już murowany piętrowy dom z dobudówkami. Wydaje się najbardziej prawdopodobne, że to właśnie ten sam budynek, który widzimy na zdjęciu z 1897 r., o charakterystycznej ciemnej elewacji i z przejazdem bramnym na centralnej osi domu.

  Wiadomo, że rodzina Lifszyców wywodziła się z Wołkowyska. Boruch był obecny w Białymstoku na początku lat 70. XIX w. Był już wówczas żonaty. Z Baszą doczekał się kilkorga dzieci, w tym Hersza (później inżyniera), Izaaka, Marii, Gitli, Abrama, Jakubai Lejba (zmarłego młodo). Głównym zajęciem Borucha Lifszyca było prowadzenie od1864 r. składu win krajowych i zagranicznych, który ulokowany był w parterze jego domu przy Placu Bazarnym.

  W tym samym budynku, ale w jego zachodnim skrzydle, działała apteka prowizora Mowszy Ajzensztadta, kontynuująca działalność apteki Szlegela z początków XIX stulecia. W 1897 r. pracował tu doktor Maksym Kopelman. Na początku XX w. Boruch Lifszyc zasiadał w radzie nadzorczej szpitala żydowskiego oraz zarządzie Towarzystwa Pomocy Biednym Żydom.  

  W 1912 r. Boruch pożyczył pod zastaw swojej nieruchomości 10 tys. rubli. Na działce wciąż stał murowany piętrowy dom, który wkrótce został zastąpiony trójkondygnacyjną kamienicą, znaną z wielu zdjęć z okresu międzywojennego. Po śmierci Borucha i Baszy Lifszyców majątek przy Rynku Kościuszki 11 przeszedł w spadku na ich dzieci: Hersza, Abrama, Izaaka i Jakuba. Z nich szczególnie aktywny był Hersz, prowadzący m.in. wytwórnię wódek„ Rodzima Siła”, gwoździ i drutu „Metal” oraz biuro sprzedaży wyrobów zakładów„ Radiotechnika”.

  Od 1929 r. w ojcowskim domu uruchomił biuro inżynieryjno-budowlane. Jednak tego samego roku spadkobiercy sprzedali omawianą nieruchomość Josznie Grynsztejn, która pozostawała właścicielką do II wojny światowej. Przez całe międzywojnie pod nr 11 działała apteka „M. Ajzensztadta”,prowadzona przez kilku wspólników.”

Źródło: Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka w  Białymstoku, https://podlaskie.tv/rynek-kosciuszki-11/

(BSz.)


2021-02-14 13:08:34 history
Przesuń suwak