posłuchaj

This website uses cookies. By continuing to use the site you are agreeing to its use of cookies.

Do not show this again

Dokumenty

Dom Letniskowy

Ostatni dom letniskowy  na dawnej białostockiej Słobodzie (Nowe Miasto) został rozebrany w 2005 roku. Zbudowano go pod koniec lat dwudziestych przy ul. Horodniańskiej 4. Na parterze były cztery mieszkania, każde z werandą, a na poddaszu - dwa z  balkonami. Jego właściciel Aleksander Zalewski postawił go z myślą o letnikach wyznania mojżeszowego.  Wokół było dużo drzew, najwięcej rosło sosen.Żydzi zjeżdżali się całymi rodzinami, niektórzy ze nawet ze swoimi  służącymi, przeważnie    były to młode   kobiety  wyznania rzymskokatolickiego lub prawosławnego.   Niekiedy w niedzielę do nich  przychodzili w zaloty ułani z pobliskiego 10 pułku ułanów.  Podobno na ten czas z Białegostoku do Zwierzyńca kursowały autobusy. Sezon zaczynał się  w pierwszych dniach  sierpnia, a kończył się we wrześniu,ostatniego dnia lata. Urlopowicze przeważnie całe dnie spędzali w hamakach  z grubego płótna, pan Aleksander trochę krzywo na to patrzył, uważał, że niszczą się drzewa. 

Zdarzało się, że  miejscowi chłopcy po cichu podchodzili pod hamak i szybko odcinali mocujące je linki do drzewa, a sami uciekali.  Jadwiga Sosnowska, jako córka właściciela domu  mogła obserwować odbywający się  ślub, pamięta, że młodzi stali pod baldachimem.  Dzięki zachowanej książki meldunkowej domu przy ul. Horodniańskiej 4 możemy odczytać niektóre nazwiska odpoczywających tam rodzin żydowskich:

Doktorowicz Berta, Lejb i Rysia

Drejer Masza, Gitla i Izak zesłużącą Wróbel Felicją

Ojcha Krejna, Chaim, Izyfraze służącą Dorożką Anną

Atłasowicz Mojżesz,Izyfra  ze służącą Sołowionowicz Anną

Korczewska Sara, Fryda iJochwed

Flikier Rywka, Hirsz, Fiszeli Kejla

Kleinman Rozalja,

Rotenberg Mojżesz i Sonia

Grochowska Zofja, Gitel,Ewi  ze służącą Staronowicz Klementyną

Przez kilka lat przyjeżdżalitu żydowscy letnicy, potem już zamieszkiwali stali lokatorzy m.in. JędryczakLucyna -  pielęgniarka, Jędryczak Feliks- urzędnik ubezpieczeniowy, Bućko Stanisław – stolarz, Niewiński Edmund –monter telefoniczny, Zalewski Wincenty – palacz cegielniany. W książcemeldunkowej są też  dwa wpisy w językurosyjskim – z 1939 r. 

Marek Jankowski

2017-05-21 20:02:03
pomysł i realizacja © Tomasz Wiśniewski (bagnowka)
oprogramowanie serwisu choruzy.pl