MIEJSCE
Lekarze ze Szpitala Żydowskiego. Żródło:
D. Sohn "Bialystok. Photo album of renowned city and its Jews the world over"
Przed wojną współtworzyli środowisko Białegostoku, słynęli z
kompetencji, leczyli pacjentów często za darmo i bez względu na wyznanie. Białostoccy lekarze żydowscy byli specjalistami w swych
dziedzinach, społecznikami, współtwórcami wyjątkowego systemu opiekuńczego. Niestety, horror Zagłady zniszczył ten świat bezpowrotnie. Los żydowskich lekarzy był tragiczny
- większość zginęła w getcie i obozach, ci, co ocaleli - najczęściej wyjeżdżali. Z czasem pamięć o
nich się zacierała.
Dziś wiedza o żydowskich lekarzach Białegostoku jest rozproszona, o wielu - poza
nazwiskiem - nie wiadomo nic. Chcemy zebrać jak najwięcej okruchów,
przywrócić lekarzy do wspólnej pamięci, wspólnie udokumentować ich obecność.
Tu jest na to miejsce.
Wyjątkową społeczność żydowskich lekarzy Białegostoku tworzyli m.in.:Samuel
Kracowski, Tobiasz Cytron, Aleksander
Rajgrodzki, Leon Pines, Stanisław Rotberg, Mojżesz
Kacnelson, Peta Welian, Aron Bejlin, Awadiusz Kapłan, Anna Zeligman, Lina-Szapiro-Aronowska, Józef
Kerszman, Moryc Syrota......I wiele innych osób środowiska medycznego, niosących
pomoc potrzebującym.
Penetrując archiwa i
dokumenty rozsiane po świecie, przeglądając książki, wspomnienia, gazety,
próbujemy - co niełatwe - wyłuskać z przeszłości jak najwięcej, zapełniać luki, rozszyfrowywać
niejasności i łączyć nitki. Udało się nam stworzyć 25 biogramów lekarzy
(ale też pielęgniarek i innych członków medycznej społeczności) i zbieramy je w jednym miejscu. O
tych 25 wiemy sporo, o wielu innych nie wiemy nic.
Dlatego zapraszamy do współpracy
wszystkich, którzy mogą nas wspomóc: swoją wiedzą, sugestią, dokumentami. Dopiero, gdy spojrzymy w twarze lekarzy, przeczytamy ich nazwiska, historie - jest szansa, że wyrwiemy ten utracony świat z niepamięci. Monika Żmijewska
Wiesz coś więcej? Chcesz współtworzyć naszą bazę? Napisz: jewishbialystok@gmail.com
ŻYDOWSCY LEKARZE BIAŁEGOSTOKU
SAMUEL KRACOWSKI
TOBIASZ (TUVIA) CYTRON
Chirurg Szpitala Żydowskiego w Białymstoku, lekarz w getcie, jeden z niewielu, który przetrwał Holocaust.
MOJŻESZ KACNELSON
Przedwojenny lekarz, specjalizujący się w chorobach skórnych, współzałożyciel Gimnazjum Hebrajskiego.
Mojżesz Kacnelson. Zdjęcie ze zbiorów jewishbialystok.pl
Mojżesz Morduch Kacnelson (Kacenelson) urodził się w 1886 roku w Białymstoku. Dyplom nauk medycznych uzyskał w Dorpacie w 1911 roku - o czym informuje spis lekarzy województwa białostockiego z 1922 roku, w którym dr Kacnelson został opisany jako “wolno praktykujący w Białymstoku”. Był znanym specjalistą od chorób wenerycznych i skórnych - w latach 30. przyjmował pacjentów w gabinecie przy ul. Kilińskiego 7. W 1927 roku został członkiem Rady Miejskiej Białegostoku, jako ławnik zasiadał w kilku komisjach.
Był jednym ze współzałożycieli i fundatorów białostockiego gimnazjum hebrajskiego z wykładowym hebrajskim , jednego z najlepszych w kraju. Powstała w 1919 roku szkoła stanowiła własność spółki założonej przez M. Kacnelsona, M. Kaplana, I. Kahna oraz L. Pata (po śmierci tego ostatniego w spółce znalazł się M. Zyman). Szkoła przez lata krążyła po mieście, aż w końcu znalazła nowoczesne lokum przy ul. Sienkiewicza 79.
Gdy w 1943 roku Niemcy weszli do Białegostoku, dr Kacnelson znalazł się w getcie. Również tam próbował nieść pomoc innym i starał się porządkować życie gettowe. Kierował Wydziałem Zdrowia, działającym przy białostockim Judenracie.
Sprzeczne są informacje na temat okoliczności jego śmierci. Wedle dokumentów Yad Vashem oraz akt Sądu Grodzkiego, znajdujących się w Państwowym Archiwum w Białymstoku i spisu zaginionych i zmarłych w latach 1939-45 - dr Kacnelson zmarł w białostockim getcie na tyfus 3 marca 1942 roku. Jednak relacje kilku świadków mówią o tym, że dr Kacnelson żył jeszcze przynajmniej przez półtora roku.
Dr Tobiasz Cytron w swoim zeznaniu złożonym przed Wojewódzką Żydowską Komisją Historyczną w 1946 roku wspominał, że w czasie likwidacji getta białostockiego w sierpniu 1943 roku dr Mojżesz Kacnelson był jednym z opiekunów 1200 dzieci wywiezionych z Białegostoku transportem do Terezina w Czechach. Wcześniej transport zatrzymał się w Auschwitz i wyłączono z niego dorosłych, którzy trafili od razu jako więźniowie do Auschwitz (dzieci pojechały do Terezina, a stamtąd po kilku tygodniach zostały przywiezione do Auschwitz i zamordowane). Cytron twierdził, że opowiedział mu o tym sam Kacnelson, którego spotkał w Auschwitz w 1944 roku. Jakie były okoliczności śmierci doktora? Nie wiadomo.
Matti Negbi o swoim dziadku Mojżeszu Kacnelsonie i ojcu
LEON PINES
Sława polskiej okulistyki, twórca prestiżowej kliniki w Białymstoku i białostockiej “szkoły okulistów”.
Leon Pines. Źródło zdjęcia: Medyk Białostocki (nr 89-92/2010)
Leon Pines urodził się w 1864 (1865?) roku w Różanie Grodzieńskiej. Studiował przyrodę i medycynę na Uniwersytecie Moskiewskim (dyplom lekarza uzyskał w roku 1892), tam też - pracując w moskiewskich szpitalach (m.in. pod okiem słynnego okulisty prof. Makłakowa) - stawiał pierwsze kroki w specjalizacji okulistycznej, która później przyniosła mu sławę nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Po kilkuletnim pobycie w Moskwie przeniósł się do swojej rodzinnej miejscowości i przez kilka lat pracował w niej jako lekarz ogólny. Chciał poświęcić się jednak wyłącznie okulistyce, toteż wyjechał do Berlina , by doskonalić się pod okiem najlepszych tamtejszych okulistów.
W 1899 roku przyjechał do Białegostoku, tu zamieszkał i otworzył lecznicę przy ówczesnej ul. Mikołajewskiej (dziś Sienkiewicza). Jego zawodowe umiejętności, nowoczesne metody leczenia i podejmowanie się operacji najtrudniejszych przypadków chorób oczu szybko zjednały mu ogromny szacunek w środowisku medycznym i wśród pacjentów. Klinika zyskała rozgłos, białostocki okulista - sławę przekraczająca granice, a Białystok stał się miejscem, do którego przyjeżdżali chorzy z całej Polski i Europy - w klinice Pinesa szukając dosłownie ostatniej deski ratunku. I najczęściej ją znajdowali.
Nazwisko Leona Pinesa w spisie lekarzy opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Białostockiego w 1925 roku
Słynny okulista publikował w fachowych pismach, uczestniczył w polskich i zagranicznych konferencjach naukowych (dotyczących m.in. skomplikowanych metod chirurgicznego leczenia oczu), zapraszano go do grona najbardziej prestiżowych medyków. Jak przypominają dr Mieczysław Sopek i dr Magdalena Szkudlarek z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - doktor Pines miał np. status członka honorowego Towarzystwa Lekarskiego w Wilnie i członka francuskiego Towarzystwa Oftalmologicznego. Głośno było nie tylko o jego sukcesach zawodowych, ale działalności filantropijnej i bezpłatnej pomocy medycznej dla najuboższych mieszkańców Białegostoku. Pinesa otaczano olbrzymim szacunkiem, traktując go niemal jak dobro narodowe.
Nic dziwnego więc, że gdy po ponad 25 latach pracy w Białymstoku (z przerwą na okres I wojny światowej, gdy znów pracował w Moskwie) Leon Pines zdecydował się na wyjazd z Białegostoku i przeniesienie praktyki do Warszawy, prasa białostocka - o czym wspomina historyk Andrzej Lechowski - podniosła larum. Proszono doktora, by nie wyjeżdżał. Pines jednak opuścił Białystok w 1929 roku. Stworzył jednak podwaliny białostockiej “szkoły okulistów” (wielu lekarzy chciało doskonalić umiejętności tylko pod jego okiem). A swoją klinikę i pacjentów zostawił w dobrych rękach - przejął ją syn, Borys Pines, także wykształcony i ceniony oftalmolog, którego wspierał inny świetny okulista, uczeń doktora Leona Pinesa - Józef Kerszman.
W Warszawie Leon Pines pracował przez kolejnych dziewięć lat - aż do śmierci w 1938 roku.
ALEKSANDER RAJGRODZKI
Znany przedwojenny białostocki laryngolog, okulista i samorządowiec.
Aleksander Chaskiel Rajgrodzki (Reigrodzki) urodził się w 1870 (1869?) roku w Kalwarii na Suwalszczyźnie. Studia medyczne odbył w Warszawie i Dorpacie (obecnie Tartu w Estonii), gdzie obronił dyplom w 1897 roku. Po studiach przez kilka lat pracował jako lekarz w w obwodzie charkowskim w Rosji. W 1902 roku osiadł w Białymstoku. W spisie lekarzy z 1922 roku przy jego nazwisku widnieje informacja, że jest lekarzem wolno praktykującym, przyjmuje w gabinecie przy Sienkiewicza 38.
Powszechnie szanowany i ceniony nie tylko za lekarskie umiejętności, ale też zaangażowanie w społeczne i polityczne życie Białegostoku. Był wiceprezydentem miasta (1927-1932), wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej oraz przewodniczącym Towarzystwa Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej, które (utrzymując się z prywatnych donacji) opiekowało się potrzebującymi.
Jak wspominał w 1948 roku w swojej książce poświęconej zagładzie Żydów białostockich (polski tytuł: "Losy nieopowiedziane") Rafael Rajzner - dr Rajgrodzki był "ofiarnym działaczem społecznym i legendą za życia". Rajzner wspomina, że to właśnie doktor przekonał Fanny Trylling, żonę białostockiego fabrykanta Eliasza Tryllinga, by pomogła towarzystwu, a ta zareagowała niezwykle hojnie: podarowała TOZ plac z willą i ogrodem przy ul. Fabrycznej 27 a także 30 tys. dolarów.
Za te pieniądze TOZ m.in. rozbudował budynek, tworząc nowoczesny modernistyczny obiekt i umieścił w nim sanatorium dla dzieci zagrożonych gruźlicą, które działało ponad 10 lat i było przedmiotem dumy mieszkańców (w czasie okupacji budynek znalazł się na terenie getta, umieszczono w nim gettowy szpital; w latach 90-tych go rozebrano, powstał tu szpital MSWiA).
Klinika i sanatorium dla dzieci zagrożonych gruźlicą Towarzystwa Ochrony Zdrowia (TOZ/OZE). Lata 30-te. Fot. J. Rendel. Źródło: YIVO
Wedle Rajznera Rajgrodzki miał szczególne poważanie wśród Żydów również ze względu na determinację podczas pogromu żydowskiego w Białymstoku w 1906 roku, którą doprowadzić miała do zaprzestania rzezi (do pogromu doszło najprawdopodobniej z inspiracji carskich władz). Jak pisze Rajzner - to właśnie Rajgrodzki z narażeniem życia powiadomił żydowskich i liberalnych członków rosyjskiej Dumy, dzięki czemu do Białegostoku przybyli jej przedstawiciele, nakazując wojsku zaprzestania mordu (zginęło wówczas 88 osób).
W czasie okupacji niemieckiej dr Rajgrodzki pomagał w organizowaniu gettowej służby zdrowia.
Wedle jednych źródeł doktor został zamordowany w 1943 roku podczas likwidacji getta, wedle innych (wspomnienia Rajznera i dokumenty Yad Vashem) - zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w grudniu 1942 roku. Szanowany doktor zdążył jeszcze umrzeć wśród bliskich, we własnym domu, na pogrzebie w getcie żegnało go dużo ludzi. Kilka miesięcy później gdy - najpierw w lutym, a potem w sierpniu Niemcy dokonywali zagłady getta i deportacji białostockich Żydów - umieranie i pochówki już miały inny, masowy i nieludzki wymiar, wpisany w nazistowską machinę śmierci.
LINA SZAPIRO-ARONOWSKA
Znana białostocka lekarka specjalizująca się w położnictwie. Zginęła podczas powstania w getcie.
Lina (Rina) Szapiro-Aronowska urodziła się w 1886 roku (wedle innych źródeł - w 1892 roku) w Hajnówce. Studia medyczne najprawdopodobniej ukończyła w Petersburgu i tam uzyskała dyplom w 1912 roku (informacja ze spisu lekarzy Białegostoku z 1922 roku). Była znaną białostocką lekarką, specjalizującą się w ginekologii i położnictwie, w latach 30-tych chyba najbardziej cenioną lekarką w tej dziedzinie. Przez lata zyskała tak dużą renomę w białostockim środowisku medycznym, że chciało z nią współpracować kilka białostockich szpitali.
Tylko w 1936 roku pracowała jednocześnie w trzech szpitalach, prowadziła też prywatną praktykę. Rocznik Lekarski z 1936 roku informuje, że była konsultantką na oddziale ginekologii w Szpitalu Żydowskim (przy Warszawskiej 15), a także asystentką na oddziałach położniczo-ginekologicznych Szpitala Miejskiego św. Rocha (przy Piwnej 16) oraz tzw. Miejskiego Szpitala na Zwierzyńcu (przy Świętojańskiej 11/13).
Przyjmowała pacjentki w prywatnym gabinecie przy ul. Kilińskiego 10 (w książce adresowej międzywojnia przy jej nazwisku widnieje informacja: “choroby kobiece i akuszerja”. Kierowała też zakładem położniczym. Pamiątką po tamtym czasie jest choćby notka reklamująca zakład w gazetach o treści: “Zakład położniczy akuszerek Karpowicz i Badylkes pod kierownictwem Dr. Szapiro-Aronowskiej przy ul. Warszawskiej 10”.
W czasie okupacji niemieckiej nadal pracowała - już w getcie, w przeniesionym tam szpitalu żydowskim, niosąc pomoc pacjentkom rodzących w coraz gorszych warunkach, ale i innym potrzebującym chorym. I praktycznie na posterunku, biegnąc do swoich pacjentów, zginęła - w pierwszym dniu powstania w getcie białostockim, 16 sierpnia 1943 roku (choć w innych źródłach pojawiają się także i inne daty i miejsce jej śmierci - Treblinka).
Informację o jej śmierci pierwszego dnia likwidacji getta w Białymstoku w świadectwie złożonym przez Wojewódzką Żydowską Komisją Historyczną w 1946 roku przekazał dr Tobiasz Cytron (młodszy kolega Liny Szapiro-Aronowskiej ze Szpitala Żydowskiego, który był w tym czasie w szpitalu, ratując życie znoszonych z ulic pacjentów). Dr Cytron zeznał: “Dnia 16 sierpnia 1943 roku, gdy wybuchły pamiętne walki w getcie białostockim, było w szpitalu bardzo wielu rannych od postrzałów. (...) Na ul. Ciepłej dostała się w wir walki dr Lina Szapiro i ugodzona kulą zginęła”.
W czasie okupacji zginął też jej mąż, inżynier Sabataj Aronowski (wedle jednych źródeł zginął w getcie, wedle innych zastrzelono go na białostockich Pietraszach w 1941 roku). Zagładę przeżyła córka Aronowskich - Maria.
MORYC (MAURYCY) SYROTA
Lekarz neurolog w przedwojennym Białymstoku, więzień łagrów, oficer-lekarz w Armii Andersa.
Moryc Syrota, lata 30., Białystok. Zdjęcie pochodzi z książki "Wierni powołaniu"
Urodził się w 1904 roku w Kosowie Poleskim (dziś Białoruś). Gimnazjum kończył w Kijowie, studia medyczne na Uniwersytecie w Lipsku (1929). Dyplom doktora wszech nauk lekarskich nostryfikował w 1930 roku w Wilnie. W czasie studiów zafascynowany działalnością misji protestanckich nawracających Żydów, zaczął współpracę z Piotrem Gorodiszczem, pastorem białostockiej Misji Barbikańskiej. I to pastor najpewniej namówił Syrotę do przyjazdu do Białegostoku.
W 1932 roku Syrota, po przejściu na anglikanizm i ślubie z córką pastora, zaczął pracę w Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Choroszczy. Przyjmował też w ambulatorium Misji i prowadził prywatną praktykę. Działał w Towarzystwie Samarytanin, biedniejszych pacjentów różnych wyznań często leczył za darmo.
Jedna z przedwojennych wizytówek Moryca Syroty
Po wejściu Sowietów do Białegostoku, Syrota chciał przenieść się z rodziną do Wilna. W trakcie podróży jednak rodzinę zatrzymało NKWD - Syrotę wywieziono na Sybir, żonę z córką odesłano do Białegostoku (w 1941 roku znajdą się w getcie). W 1942 roku na mocy amnestii wraz z transportem chorych uchodźców Syrota przybył do Armii Andersa w Iranie. Z oddaniem pracował przy organizacji szpitala cywilnego w Teheranie, przeszedł szlak bojowy, ratując życie rannym. Z Włoch z II Korpusem Polskim trafił do Anglii. Pracował jako psychiatra w tymczasowym polskim szpitalu wojennym w Iscoyd Park.
Dopiero po wojnie dowiedział się o śmierci żony Eugenii w Auschwitz i uratowanej córce Yvette (jak w książce poświęconej 90-leciu szpitala psychiatrycznego w Choroszczy pisze białostocka lekarka Beata Olesiewicz - dziewczynka po wyprowadzeniu jej z getta była ukrywana m.in. przez jej guwernantkę i zakonnice z Supraśla). Syrocie udało się sprowadzić córkę do Anglii.
Zmarł nagle w 1954 roku podczas dyżuru w szpitalu.
SALOMON ROZENTAL
Przedwojenny białostocki chirurg, ordynator Szpitala Żydowskiego w Białymstoku.
Salomon Rozental. Źródło: D. Sohn "Bialystok. Photo album of renowned city and its Jews the world over"
Salomon Rozental (Rosenthal) urodził się w 1870 roku, studia medyczne ukończył w Warszawie (dyplom uzyskał w 1895 roku). Na specjalizację wybrał chirurgię, choć podczas swojej długoletniej pracy medyka zajmował się też leczeniem ogólnym. W spisie lekarzy białostockich z 1922 roku przy jego nazwisku funkcjonuje określenie: lekarz szpitalny.
W zawodzie przepracował blisko pół wieku. W czasie pierwszej wojny światowej (jak w pracach poświęconych ludziom i placówkom służby zdrowia w regionie białostockim podaje dr Eugeniusz Bernacki) Rozental był ordynatorem oddziału chirurgicznego Szpitala Żydowskiego.
Gdy w 1921 powoływano do życia w Białymstoku szpital PCK im. Królowej Elżbiety Belgijskiej (przy ul. Warszawskiej 29) Rozental odpowiadał za rozwój oddziału chirurgicznego w tej placówce. Później jego następcą został Stanisław Rotberg, a dr Rozental skupił się głównie na pracy w Szpitalu Żydowskim (przy ul. Warszawskiej 15). W latach 30-tych był ordynatorem tego szpitala, a asystowali mu m.in. dr Wiktor Fryszman i Joel Kramarz (o czym informuje Rocznik Lekarski 1936 roku).
W czasie okupacji dr Rozental, tak jak i inni lekarze żydowscy, trafił do getta. Nieznane są okoliczności i miejsce jego śmierci - informacje na ten temat są znikome. Eugeniusz Bernacki podaje lakoniczną informację, że “dr Rozentala Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady”.
Z kolei w publikacji Józefa Krętowskiego pt. “Ich pamięci… Straty osobowe lekarzy na Kresach w latach II wojny światowej” przy nazwisku dr Rozentala znajdujemy tylko przybliżony rok jego śmierci - 1942 (Krętowski powołuje się na “Słownik lekarzy polskich XIX wieku” Piotra Szarejki, w którym pada taka data).
PETA WELIAN
Lekarka z białostockiego getta, jedna z niewielu, która przetrwała Holocaust.
Fragment zeznania złożonego w 1946 roku przez Petę Welian przed Wojewódzką Żydowską Komisją Historyczną. Źródło: yadvashem.org
Peta Welian (z domu Fuks) urodziła się w Białymstoku w 1913 roku. Podobnie jak jej późniejszy kolega z białostockiego szpitala żydowskiego - Tobiasz Cytron - tuż przed wybuchem wojny ukończyła medycynę w Pradze. W czasie okupacji niemieckiej pracowała jako lekarka w białostockim getcie.
Jej losy potoczyły się nieco inaczej niż kolegów z pracy. Większość białostockich lekarzy żydowskich została deportowana do obozów koncentracyjnych albo jeszcze w czasie “akcji lutowej” w getcie w 1943 roku, albo zaraz po powstaniu w getcie i jego likwidacji w drugiej połowie sierpnia 1943 roku. Welian do obozu trafiła jednak dużo później. Wraz z częścią rodziny udało jej przetrwać w wymarłym getcie jeszcze przez kolejne trzy miesiące - w jej rodzinnym domu przy ul. Jurowieckiej 15 łącznie kilkanaście osób ukrywało się w kryjówkach, urządzonych w schronie pod ziemią, na poddaszu i w podwójnej ścianie.
Po stłumieniu powstania i deportacjach niemal wszystkich białostockich Żydów - w kolejnych tygodniach Niemcy przeczesywali teren getta, odkrywając kryjówki i zabierając ukrywających się. Aż w końcu w listopadzie 1943 znaleźli i kryjówkę Pety Welian. Lekarka, wraz z innymi ukrywającymi się dorosłymi, trafiła do białostockiego więzienia, dzieci odebrano rodzicom i zamordowano.
Karta przybycia Pety Welian z obozu Stutthof do Auschwitz. Źródło: collections.arolsen-archives.org
Po kilku dniach Petę Welian i innych, ostatnich żydowskich więźniów, wywieziono z Białegostoku do obozu Stutthof niedaleko Gdańska (po wojnie lekarka wspominać będzie z wdzięcznością polskie więźniarki, które z narażeniem życia opiekowały się wycieńczonymi Żydówkami z Białegostoku).
W Stutthof przebywała kilka tygodni, po czym w połowie stycznia 1944 roku wywieziono ją do obozu w Auschwitz. Również tam niosła współwięźniom pomoc medyczną - pracowała jako lekarka w fabryce amunicji Weichsel Metall-Union Werk - miejscu niewolniczej pracy więźniów i więźniarek KL Auschwitz. Przeżyła obóz. Po wojnie wyjechała do Izraela.
Peta Welian o dramatycznych miesiącach w ukryciu i deportacji (zeznanie z 1946 roku)
Białostocki ginekolog, współtwórca lecznicy “Macierzyństwo”
Przedwojenny dyrektor administracyjny Szpitala Żydowskiego.
Abram Kniaziew. Źródło: archiwum rodzinne wnuczki Kniaziewa, Ewy Stupnik, udostępnione przez redakcję Medyka Białostockiego
Urodził się w 1893 roku w Dniepropietrowsku (Rosja). Do Białegostoku przybył w międzywojniu, tu się ożenił (z Bertą Poznańską z Hajnówki) i osiadł. Ceniony urzędnik-intendent, dbający o sprawne działanie Szpitala Żydowskiego przy ul. Warszawskiej 15. Przed wojną oraz w czasie okupacji sowieckiej był jego dyrektorem administracyjnym, a potem - w czasie okupacji niemieckiej - dyrektorem administracyjnym szpitala gettowego (po przenosinach placówki z Warszawskiej do getta na ul. Fabryczną 27).
To na jego głowie spoczywała odpowiedzialność za to, by w coraz bardziej pogarszających się warunkach nakarmić pacjentów i personel, i dopilnować, by szpital działał jak sprawny mechanizm. Czynił to 24 godziny na dobę - mieszkał z rodziną (żoną, synem i córką) na terenie szpitala przy ul. Warszawskiej (potem na Fabrycznej). Dbał o pracowników, komfort pacjentów, przyszpitalny ogród warzywny i sad, dostarczający produktów - o czym po latach w artykule dla Medyka Białostockiego wspominała wnuczka Kniaziewa, Ewa Stupnik.
Zapalony pasjonat sportu i aktywny działacz - w międzywojniu zasiadał w zarządzie podlaskiego Związku Piłki Nożnej w Białymstoku, był też prezesem Żydowskiego Klubu Sportowego.
Po likwidacji getta w Białymstoku w sierpniu 1943 roku Kniaziew został deportowany z żoną i córką do Auschwitz (syn dotarł wcześniej bezpiecznie do Moskwy). By przetrwać obozową gehennę Kniaziewowi zabrakło ledwie kilku dni. Wraz z kolumną ponad 60 tys. więźniów wyszedł z obozu 18 stycznia 1945 roku w “marszu śmierci”, gnanym przez nazistów na Zachód. Nie przeżył upiornej wędrówki, zmarł po drodze i został pochowany w masowym grobie.
Jego żona Berta i córka Mira zostały wraz z chorymi w obozie i dotrwały do wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną, która weszła do Auschwitz 27 stycznia 1945 roku, nieco ponad tydzień po wyjściu kolumny. Po wojnie Mira, już po emigracji do Argentyny, napisała książkę w języku hiszpańskim o przed - i wojennym życiu w Białymstoku, o ojcu oraz obozowych przeżyciach - “Quo vadis, Mundo?”.
Pielęgniarki i lekarze ze Szpitala Żydowskiego w Białymstoku. Żródło: D. Sohn "Bialystok. Photo album of renowned city and its Jews the world over"
MIECZYSŁAW FEJGIN
Lekarz chorób wewnętrznych. W międzywojniu lekarz naczelny Szpitala Żydowskiego w Białymstoku.
Urodził się we Włocławku w 1894 roku. W 1913 roku rozpoczął studia medyczne w Bordeaux (Francja), ale przerwała je wojna. Dokończył je na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1922 roku pracował w Szpitalu Wolskim, zajmował się pracą naukową. W 1930 roku wygrał konkurs na naczelnego lekarza Szpitala Żydowskiego w Białymstoku, został też ordynatorem tutejszego oddziału wewnętrznego.
Pismo "Reflektor" wówczas informowało: “Konkurs [...] został przez magistrat m. Białegostoku rozstrzygnięty. Stanowisko to uzyskał znany specjalista, asystent dr Landaua w szpitalu na Woli w Warszawie - autor licznych prac naukowych dr Mieczysław Fejgin. Dr Fejgin liczy 36 lat, do konkursu przedłożył trzydzieści kilka prac naukowych z zakresu medycyny wewnętrznej. W osobie dr. Fejgina pozyska Białystok wybitną siłę naukową i fachową, wykształconą na najnowszych wzorach i metodach pracy w zwalczaniu chorób wewnętrznych".
Po powrocie do Warszawy Fejgin pracował w Szpitalu Starozakonnych na Czystem w Warszawie. W 1939 został zmobilizowany do Korpusu Oficerów Sanitarnych. Po jego rozwiązaniu zatrudnił się w szpitalu wojskowym w Lublinie. W 1940 roku został wywieziony w głąb Związku Sowieckiego, gdzie przebywał do 1945 r. Po powrocie do kraju zajął się pracą naukową, pracował jako internista Wojska Polskiego, w przychodni Ministerstwa Obrony Narodowej leczył m.in. Zofię Nałkowską i Marię Dąbrowską. Był osobistym lekarzem Bolesława Bieruta.
Zmarł w 1968 roku.
ALBERT BRUCE SABIN
Urodzony w Białymstoku słynny lekarz, twórca skutecznego wariantu szczepionki przeciw polio, która uratowała życie i zdrowie milionów dzieci na całym świecie.
Albert Sabin. Źródło: www.jewishbialystok.pl
Sabin nie pracował w Białymstoku, nie współtworzył społeczności białostockich lekarzy żydowskich - jego kariera zawodowa rozkwitła w USA już po II wojnie światowej. Ale to w Białymstoku Sabin przyszedł na świat, tu spędził dzieciństwo, a dziś jest jedną z najsłynniejszych pochodzących stąd osób - dlatego wspominamy go również z dumą w tym miejscu. Jego historia to przykład człowieka, który w wieku nastoletnim przyjeżdża z rodzicami z niedużego miasta do wielkiego świata i już w pierwszym pokoleniu osiąga sukces. I to jaki! Sabin swoją pracą tak naprawdę ratował cały świat.
Albert Sabin urodził się w Białymstoku w 1906 roku jako Abram Saperstein. Jego rodzice - Jakub i Tila Saperstein - prowadzili mały zakład włókienniczy przy ul. Poleskiej. W 1921 roku, na fali emigracji wielu Żydów z Białegostoku, zdecydowali się opuścić z dziećmi Białystok i wyjechać do Stanów Zjednoczonych, by spróbować lepszego życia. 15-letni Abram do Stanów przybył, nie znając języka, ale nauczył się go szybko, a dzięki ciężkiej pracy rodziców - mógł pójść na studia. Wykształcenie medyczne zdobył na New York University. W 1930 roku przyjął obywatelstwo amerykańskie i zmienił nazwisko na Albert Sabin.
Podczas pracy w szpitalu - gdy wybuchła epidemia choroby Heinego-Medina - zainteresował się bliżej wirusem polio, wywołującym tę chorobę i skutkującym m.in. porażeniem dziecięcym. Badania rozpoczął po odejściu ze szpitala w 1933 roku, w Instytucie Badań Medycznych Rockeffellera, a później na Uniwersytecie w Cincinnati. W czasie II wojny światowej wstąpił do armii, gdzie badał przyczyny chorób zakaźnych, dotykających amerykańskich żołnierzy (pomógł w opracowaniu kilku skutecznych szczepionek, m.in. na dengę).
Albert Sabin. Rozsławił Białystok w świecie [WIDEO]
Po wojnie skupił się już na badaniach nad wirusem polio i próbą wynalezienia szczepionki.
W tym samym czasie robili to też inni - pierwszym wynalazcą skutecznej szczepionki przeciw polio okazał się inny, urodzony w Polsce lekarz pochodzenia żydowskiego - Hilary Koprowski (wykształcony w Warszawie wirusolog tuż przed 1939 rokiem opuścił Polskę, osiadł w USA). Jego szczepionka została zastosowana w 1950 roku, pięć lat później kolejną wersję ogłosił Jonas E. Salk. Sabin jednak nie przerwał badań, wierząc, że stworzy preparat skuteczniejszy od obu pozostałych. I tak się stało.
W 1959 roku Sabin zaczął testy, w 1960 roku szczepionkę dopuszczono do użytku w USA, a później w kolejnych krajach Europy i Azji. Z wynalazku Sabina korzystano tym chętniej, że badacz świadomie nie opatentował szczepionki, tak, by mogło ją wyprodukować jak najwięcej firm. “To mój dar dla wszystkich dzieci na świecie” - mówił. W latach 1959-61 szczepionka powstrzymała epidemię m.in. w krajach Europy i ZSRR.
Dzięki szczepionkom - na początku Koprowskiego, a później kolejnym wariantom Salka i Sabina - miliony dzieci uniknęły niszczącej choroby, często o nieodwracalnych skutkach. Obecnie do użytku dopuszczone są szczepionki Salka (podawana dożylnie) i Sabina (podawana doustnie). I to właśnie szczepionka Sabina jest najbardziej powszechna i skuteczna (ze względu na łatwiejsze podanie, umożliwiające szczepienia masowe tam, gdzie brakuje choćby personelu medycznego; wariant Sabina daje też większą odporność).
Badacz zmarł w 1993 roku w Waszyngtonie.
W swoim rodzinnym Białymstoku Sabin to postać ciągle praktycznie nieznana, choć dzięki pracy wielu pasjonatów jest z tym już trochę lepiej (kilka lat temu specjalne spotkanie poświęcone Sabinowi zorganizowało w Białymstoku Muzeum Żydów Białegostoku i Centrum im. Zamenhofa). Słynny badacz doczekał się też w końcu ulicy w swoim rodzinnym mieście - na os. Skorupy.
Dołącz do nas
To tylko część biogramów lekarzy żydowskich, związanych z Białymstokiem. Było ich o wiele więcej - w latach 1897-1939 tylko w Białymstoku zarejestrowało się ich ponad stu. Wiesz coś więcej o lekarzach wymienionych wyżej? Masz informacje o innych? Chcesz współtworzyć naszą bazę?
Napisz: jewishbialystok@gmail.com
Wybór biogramów lekarzy jest częścią projektu “Wierni powołaniu. Żydowscy lekarze Białegostoku”