Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Warszawa - Chucka Fishmana RE-GENERATION. Życie żydowskie w Polsce.
Kategoria: ŻIH
Zapraszamy na wystawę czasową fotografii Chucka Fishmana „RE-GENERATION. Życie żydowskie w Polsce.” 
Ekspozycja składa się z 73 czarno-białych fotografii, autorskich odbitek srebrowych. Ich twórcą jest niezależny amerykański fotograf prasowy Chuck Fishman, znany m.in. z doskonałych, pełnych wyrazu portretów muzyków jazzowych. Artystę czterokrotnie nominowano do nagrody głównej World Press Photo. Wykonane przez niego fotografie wielokrotnie umieszczano na pierwszych stronach takich magazynów jak: Life, Newsweek, Time, Fortune. Swoimi pracami, Fishman w sposób zindywidualizowany i wysoce artystyczny, wpisuje się w etos artysty fotografa inicjującego dokumentowanie historii i życia Żydów w powojennej Polsce. 
Zdjęcia wybrane do wystawy „RE-GENERATION. Życie żydowskie w Polsce” powstawały w różnych okresach i dzielą się na dwie części. Te dawne pochodzące z lat 70., 80. ubiegłego stulecia, przedstawiają nielicznych członków gmin żydowskich w Krakowie, Przemyślu, Warszawie i Wrocławiu „walczących” o przetrwanie. 
Z kolei zdjęcia powstałe już po roku 2000 (ostatnie zostało wykonane w 2018 roku w ramach obchodów 75. rocznicy Powstania w Getcie) ukazują nowo powstałe gminy i organizacje żydowskie, w których młodzi, roześmiani ludzie z entuzjazmem i namysłem angażują się w odnowę żydowskiego życia religijnego i kulturalnego w kraju. 
Wystawa czasowa:
7.08–28.10.2018
Otwarcie:
7.08.2018, godz. 18:00
Kuratorzy:
Teresa Śmiechowska, Tomasz Strug
Partnerzy:
Żydowskie Muzeum Galicja
Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Mecenas:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


2018-08-02 14:40:44