posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Centnerszwer Maksymilian
ur. 24.02.1889 r. w Warszawie, zginął w 1943 r. w Białymstoku

Maksymilian Centnerszwer (Centerszwer) (24.02.1889 Warszawa –1943 Białystok) - syn Izydora i Salomei Rozalii z domu Muszkat.
Polski muzyk, kompozytor, nauczyciel muzyki, krytyk muzyczny i recenzent żydowskiego pochodzenia.

W 1910 wstąpił do Instytutu Muzycznego w Warszawie. Od 1912kształcił się w Konserwatorium Muzycznym w Lipsku. Uzupełniał studia muzyczne w Paryżu. Od 1914 uczył śpiewu w gimnazjach warszawskich, m.in. w męskim Spójnia i żeńskich Heleny Halpernowej, Fanny Poznerowej, Perli Zaksowej. Był znanym recenzentem warszawskiego życia muzycznego, współpracował z pismami „Nasz Kuriere”, „Ilustrierte Woche” oraz żydowską gazetą wydawaną po polsku „Nasz przegląd”. Był autorem podręcznika śpiewu dla szkół. Skomponował m.in. poemat muzyczny na głos tenorowy i orkiestrę kameralną. Tristan oraz Pięć pieśni na głos barytonowy i 9 instrumentów.

Jego żoną była znana malarka Stanisława Centerszwer.

Aktywny działacz i założyciel wielu muzycznych stowarzyszeń żydowskich. Na zaproszenie Prezydenta Ignacego Mościckiego w 1931roku został członkiem komitety społecznego powołanego w celu uczczenia jubileuszu założenia Filharmonii Warszawskiej.

Po wybuchu II wojny światowej wraz żoną Stanisławą i córką Elżbietą przyjechał do Białegostoku. Wraz z całą rodziną zginął w białostockim gettcie.

Centnerszwer Mężczyzna z papierosem

Stanisława Centnerszwerowa, Mężczyzna z papierosem, pł. ol., 91 x 73, 1941 r.

własność Żydowski Instytut Historyczny


2018-03-12 19:35:19