Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Znakomity pomysł na Orlę!
Na FB Gregorowce, który prowadzi Eugeniusz Siemieniuk kapitalny jego pomysł, aby coś zrobić dobrego w sąsiedztwie synagogi w Orli. Oceńcie zresztą sami...

Pojawiła się propozycja uczczenia w formie ekspozycji plenerowej nieobecnych żydowskich mieszkańców przedwojennej Orli. Tak jak chciały obecne władze gminne...
Miałem taki pomysł, przebłysk które przelałem na papier w formie nieprecyzyjnych, odręcznych szkiców. Pomysł mający na celu symboliczne odtworzenie przedwojennej uliczki prowadzącej do synagogi. Uliczki kiedyś zabudowanej żydowskimi domami z kramami i warsztatami. Obecnie domów nierealnych ale takich atrap z pogranicza scenografii rozerwanych na części jak kartka papieru. W "wyrwach" byłoby widoczne prostopadłościenne regularne wnętrza w kolorze ciemnego błękitu z białymi konturami stojących postaci. Całość miały uzupełniać sprzęty codziennego użytku, walizki i judaistyczne symbole tez w kolorze białym oraz nazwiska "nieobecnych" mieszkańców. Domków miało być trzy a docelowo siedem, bo taki zamysł miały władze. 
O pomyśle mógłbym opowiadać wiele bo była w nim symboliczna idea i przekaz. I oczywiście doszlifować pod względem estetycznym i technicznym. Wiec proszę nie krytykować rysunków pod względem warsztatowym bo to jedynie wstępny szkic -"notatka" pomysłu.
Pomysł upadł, ze względów finansowych i realizowany nie będzie.
Ale dużo ostatnio rocznic w tym temacie. Rocznica spalenia wielkiej białostockiej synagogi i powstania w białostockim getcie. Zbliżają się rocznice zagłady żydów z gett podlaskich: orleńskiego, kleszczelowskiego, bielskiego i innych. 
Więc skoro był taki pomysł, postanowiłem nie wyrzucać go do kosza ale pokazać Państwu i poddać ocenie... 
Niech będzie skromnym wyrazem pamięci.2019-08-23 06:32:14