posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

"Z narażeniem życia" + historia Symchy Lazara i rodziny Kiszłów
W Centrum Trzech Kultur w Suchowoli otwarto wystawę: "Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady."

Wystawa poświęcona jest tym, którzy w czasie II wojny światowej nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.



W wystawie wykorzystano bezcenną kolekcję przeszło 400 wywiadów z ostatnimi żyjącymi w Polsce Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, a także ocalałymi z Zagłady, które od 2007 Muzeum POLIN zbiera w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”. Historie pomocy publikowane są na portalu www.sprawiedliwi.org.pl.
Wystawa od ponad pięciu lat podróżuje po Europie i świecie. Pierwszy pokaz miał miejsce w siedzibie UNESCO w Paryżu w 2013 roku. Dotychczas wystawa pokazywana była także m. in. w Nowym Jorku, Hawanie, Melbourne, Szanghaju, Moskwie, Madrycie, Berlinie, Wilnie, Warszawie, a teraz można ją zobaczyć w Suchowoli. Będzie ją tam można oglądać do 9 marca 2020.

Wydarzenie było połączeniem wystawy z historią rodziny Kiszłów z Jatwiezi Dużej, która podczas II Wojny Światowej uratowała życie m.in. Simchy Lazara ukrywając go w swojej stodole.
Przeczytane zostały fragmenty relacji Lazara, którą spisał w 1947 roku w Meksyku. Czytali: dyrektorzy suchowolskich szkół, burmistrz Suchowoli oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego.

Jednym z punktów programu było przedstawienie efektów badań jakie od 2017 r. prowadzi Centrum Trzech Kultur nawiązując kontakty z potomkami suchowolskich Żydów. Został odczytany list od Karen Shiller, która aktualnie mieszka w Kanadzie, a której prapraciotki pochodziły z Suchowoli. Została też przedstawiona sylwetka Stanleya Diamonda, którego praprababcia Dvora Goniądzka urodziła się w Suchowoli w roku 1839. Stanley Diamond jest twórcą portalu: jri-poland.org

Na zakończenie wystąpiła piosenkarka z Suchowoli Katarzyna Chlebińska wykonując piosenki: "Warszawo ma" oraz "Tak jak malował pan Chagall".

W spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób.
2020-02-20 14:46:53