Aktualności
Wysokie Mazowieckie - Księga Adresowa Polski (1930)
W l. 1926-1930 Warszawskie Towarzystwo
Reklamy Międzynarodowej Sp. z o. o wydało w języku polskimi i francuskim "Księgę Adresową
Polski (Wraz z Wolnym Miastem Gdańskiem) dla Handlu, Przemysłu Rzemiosł i Rolnictwa". To
ciekawe wydawnictwo stanowi interesujący przyczynek do opisu stanu przedwojennego potencjału
gospodarczego Polski. (Głębocki K.)
Akuszerki: Jakobi-Janczyk A., Dworska — Laradowska S., Szpitalna.
Apteczne
składy: Połoński J., Rynek.
Apteki
: Aftel H., Rynek.
Banki: Bank Wysoko-Mazowiecki, Sp. z n. o. — Spółdzielczy Bank
Kredytowy, Sp. z o. o. – Bank Kupiecki, Sp. z o. o.
Bielizna: Perkal F., Rynek.
Blacharze: Złotołów J., Rynek — Złotołów M., Rynek.
Bławaty: Bojman O., Rynek — Freidkies
I., Rynek — Freidkies N., Rynek — Goldman I., Rynek — Goldman L., Rynek — Karwat H., Rynek — Kohn
J., Długa.
Budowlane przedsięb:
Kornacki A.
Cegielnie: Wyrobnik S.
Cieśle: Koliński A .—Zaręba L.
Czapnicy: Chajko Sz., Rynek — Kiwajko M., Rynek — Kon A., Mystkowska
—Kostrzewska Ch., Jagiellońska — Krupiński Sz., Rynek.
Czcionki — odlewnie: Lichtenberg S.,
Zawrocie.
Drukarnie: Lichtenberg S., Rynek.
Drzewo: Rozenberg J., Rynek., — Rothaus I. i Roohlin A. — Wolwer A.,
Mystkowska.
Elektrownie: Segał F. i Mejzner
F.
Farbiarnie: Blumsztejn Sz., Mystkowska — Litewka L.,
Rynek.
Farby: Bursztyn J., Rynek —
Tomkiewicz M., Rynek.
Felczerzy:
Stypułkowski J.
Fotograficzne zakłady:
Jakobi D., Długa.
Fryzjerzy:
Tyszko J., Dworska — Rutkowski,
Rynek.
Galanteria: Bielski M., Długa — Cukierzweig B., Rynek—Gaze S., Rynek —
Kawka E., Długa — Litewka E., Rynek — Sapińska S., Dworska — Złotołów R.,
Rynek.
Herbaciarnie: Bielska A.,
Rynek.
Introligatorzy: Grynsztejn M. — Jachelski
A.
Kamasznicy: Jeleń M., Mystkowska — Słodki A., Rynek — Złotołów A.,
Mystkowska.
Kamienie — dostawa:
Gliszyński H. i Surawin M.
Kolonialne
art: Berman J., Rynek — Braude I., Rynek — Guldyn P., Rynek — Tenenbaum C., Rynek —
Wróblewski J., Rynek — Zak H i Zakimowicz, Rynek.
Kowale: Kopytowski M., Szosowa — Piekar I., Dolna — Piekar W., Siódmaki
Krawcy: Karwat, Dworska — Mazur D.,
Mystkowska — Najmark Sz., Mystkowska — Radziłowski F., Dolna — Rzeczko Ch., Długa — Wróbel J., Długa
— Zabuski A., Dolna — Zakin Ch. — Burak Ch., Długa — Janosch M., Długa — Ptak J., Długa —Tykociński
M., Dolna — Wesołowska E., Długa .
Księgarnie: „Świt”, Spółdz. Księgar. Naucz., Rynek — Gliszyński H.,
Jagiellońska.
Kuchenne naczynia:
Szlachter J.
Kuśnierze: Kruk
B.
Łój –
topienie: Chmielewski J., Mystkowska.
Malarze: Wierzba Ch., Rynek.
Manufaktura: Fajgenblum U., Rynek — Gołąbek N. — Herc R., Rynek —
Lustigman S. —Sołowejczyk F., Rynek.
Maszyny
do szycia: Kiwajko A. i L., Rynek.
Mechanicy: Powojski —Szvmanek i
Wasilewski.
Młyny: Kapłan M. i Ska,
Długa — Mejzner M. (par) — Segał F. i Mejzner F. (mot), Jagiellońska, —Wnorowski A. (par),
Kościelna.
Murarze: Wojna K.
Nabiał: Sokół Sz., Mystkowska.
Naftowe produkty: Tenenbaum M. Rynek.
Nasiona: Połoński J., Rynek;
Nasiona — nawozy — chemikalia: C. Ulrich –
Warszawa.
Obuwie: Zakimowicz J.
Olejarnie: Lew L.,
Rynek
Piekarnie: Białostocka G., Rynek — Ederman N., Jagiellońska — Herc A.,
Rynek — Piekar Ch., Siódmaki — Sendak M., Dolna —Wajnkranc R., Dworska., Biblowicz, Jagiellońska —
Kijek P., Rynek — „Snop” — Tyszko K., Rynek.
Piwiarnie: Kanowicz D., Rynek — Przewłocki H. — Wróblewski L., Rynek —
Zylberfenig J., Rynek.
Próśb i tłumaczeń
biura: Watnik I. ,Rynek.
Przewozowe
przedsiębiorstwa: Chrząszcz M., Długa — Włostowski K., Rynek.
Restauracje: Gałkowska M., Rynek — Włostowski K., Długa — Wysoczek Sz.,
Długa.
Rolnicze art.: ,,Spółdzielnia
Rolniczo-Handlowa”, Długa.
Rolnicze
narzędzia: Wasilewski K., Mystkowska.
Różne towary: Tomkiewicz M., Rynek.
Rymarze i siodlarze: Granica M., Dolna — Zylberberg I., Mystkowska.
Rzeźnicy: Brejnakowski A., Rynek —
Bursztejn A., Dworska — Krupiński A., Dworska —Krupiński B., Dworska — Lew P., Dworska — Małabut A.,
Dworska — Meker A., Dworska — Zaręba S., Rynek — Złotko I. —Żywica J., Dworska.
Samochodowa komunikacja: Włostowski K. Ostrowski J. — Szkło
Chil.
Skóry: Gorzałczany A., Rynek—
Jeleń Sz., Mystkowska — Kociak Z., Siódmaki — Lewiński M., Rynek — Skowronek P., Jagiellońska —
Złotołów C., Mystkowska.
Spirytualia -
Ostowski J. — Szulczyk J.
Spożywcze art.:
Berman A., Rynek — Brzóska St., Jagiellońska — Bursztyn M., Rynek — Cukrowicz B., Rynek —
Herc A., Rynek — Jakubcyner D. Długa — Jarmus H., Rynek — Kapłan E., Jagiellońska — Kapłan Sz.,
Rynek — Kijek P., Rynek — Kruszewski D., Rynek — Lew Ch., Rynek — Lew P., Rynek —Manczyk Ch., Rynek
— Najmark B., Długa — Osowiecki Ch. Jagiellońska — Osowiecki I. Rynek — Racki Sz., Rynek — Słodki
M., Mystkowska— ,,Snop”, Spółdz. Stow., Jagiellońska — Sosna M., Rynek — Srebrołów J., Rynek —
Srebrowicz M., Jagiellońska — Ślepowicz B., Rynek — Truskolaski A., Rynek — Wizenberg I., Rynek —
Zylberberg Sz., Rynek — Żeleniec J., Jagiellońska.
Stolarze: Grzeszczaki Fr. — Mąciarz L., Mystkowska — Srebrołów T. i
Grynsztejn Ch., Rynek — Trestanowicz I., Dolna — Weter A., Dworska — Zabuski J.,
Jagiellońska.
Surowce: Ptasiewicz Ch.
i M.
Szewcy: Biedak Ch., Dolna —
Grabowski J., Dworska — Jaskółka M., Mystkowska — Jaskółka N., Jagiellońska — Szteren, Rynek —
Trzynagiel M., Długa — Wróblewicz P., Mystkowska.
Szkło: Brener N. — Frydman S.,
Rynek.
Ślusarskie zakłady: Wasilewski
K.
Tapicerzy:
Grynsztejn E.,Długa.
Tytoniowe wyroby:
Gliński P.
Ubrania gotowe: „Spółka Krawiecka”,
Rynek.
Wędliny: Zajkowski J. i Truskolaski Cz.,
Rynek.
Wiatraki: Krusiewicz A. — Pakiarz Sz., Siódmaki.
Woda sodowa: Królewiecki Ch., Rynek
—Wysoczek N., Długa.
Wozy — wyrób:
Kalinowski J.
Zboże: Miedzowicz H., Rynek — Wylanowski F., Rynek.
Zegarmistrz: Bryzman A. — Kiwajko
A.
Żelazo:
Kohn H., Długa. — Tomkiewicz, Rynek.
2017-11-25 00:13:14
Zobacz także:
Wysokie Mazowieckie - Liga Pomocy Pracującym w Palestynie
Ostrów Mazowiecka – ostatni rabin
Odczyt prezesa Międzynarodwej Organizacji Rewizjonistów
Judel Pines - fabryka wędlin koszer
Wysokie Mazowieckie - Cmentarz żydowski (Jesteśmy na Facebooku )
Wysokie Mazowieckie - Kamienie mówią (www)
Judel Pines - cured meat factory
Wysokie Mazowieckie - Hotel Feigenbluma
Czyżew - Murowana Synagoga
Wysokie Mazowieckie - Liga Pomocy Pracującym w Palestynie
Ostrów Mazowiecka – ostatni rabin
Odczyt prezesa Międzynarodwej Organizacji Rewizjonistów
Judel Pines - fabryka wędlin koszer
Wysokie Mazowieckie - Cmentarz żydowski (Jesteśmy na Facebooku )
Wysokie Mazowieckie - Kamienie mówią (www)
Judel Pines - cured meat factory
Wysokie Mazowieckie - Hotel Feigenbluma
Czyżew - Murowana Synagoga