posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

News

Wolf Wilk
Kategoria: Białystok

ze zbiorów  Radek Orłowski


fot,. W. Koronkiewicz


zb M. Marczak







Dziękujemy dla M. Radzewicz

Książka adresowa firm na 1932 r. (WiT)

WiT

WiT


Adam Zdanowicz 

Chodzi mu o skład rowerów, maszyn do szycia i instrumentów muzycznych Wolfa Wilka. - To był nietypowy sklep - przekonuje Adam. - Bo każdy rower był tam inny. I każdy był opatrzony firmową blaszką na ramie, dzwonkiem z napisem „W.Wilk. Lipowa 14”. Na pewno więc Wilk sam robił swoje rowery.
Przypomina, że przed wojną centrum Białegostoku wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Bo adres Lipowa 14 przecież łatwo znaleźć. - To dawne kino Pokój. Natomiast przed laty ten numer nosiła działka vis-a-vis dzisiejszej cerkwi świętego Mikołaja. - To tam, gdzie mieszczą się „Naleśniki jak smok”. Tak udało się ustalić na podstawie starej mapy - wyjaśnia konstruktor rowerów.
Ale to nie koniec ciekawostek z dawnych czasów. Bo na tej działce był salon samochodowy i przedstawicielstwo na cała Polskę marki Ford. - Prowadził je Hertz Nojmark, zamożny białostoczanin. I to on najprawdopodobniej użyczył Wolfowi Wilkowi lokalu, by ten mógł tam otworzyć swój skład - opowiada Adam. I zdradza swoje plany: - Chcę, by manufaktura znów w Białymstoku odżyła.
https://plus.poranny.pl/od-recydywy-do-wolfa-wilkabo-trzeba-dbac-o-tradycje-i-o-postep/ar/11918001



2020-04-14 17:08:39