Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Wasilków, 79 lat od zagłady Żydów z Wasilkowa w Treblince - English
Funkcjonujący od lipca 1942 r. do listopada 1943 r. niemiecki obóz był jednym z większych ośrodków zagłady. Zgodnie z szacunkami IPN zginęło w nim ok. 850 tys. Żydów, w tym ok. 800 tys. Żydów polskich oraz 1500 Żydów z Wasilkowa. 2 listopada 1942 r. Niemcy wywieźli co trzeciego mieszkańca Wasilkowa, po czym w połowie listopada zgładzili ich w Treblince (nieznana jest dokładna data).
Dzisiaj na cmentarzu żydowskim przy ul. Słowackiego w Wasilkowie odbyła się uroczystość upamiętniająca żydowskich mieszkańców Wasilkowa zamordowanych w obozie zagłady Treblinka w listopadzie 1942 r. Wzięli w niej udział: Zastępca Burmistrza Wasilkowa Dominika Jocz, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Karol Krakowiecki, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie Elżbieta Kisło, Przewodniczący Rady Przedsiębiorczości przy Burmistrzu Wasilkowa Wojciech Winogrodzki, wybitny historyk prof. Adam Czesław Dobroński, Dyr. Szkoły Podstawowej Nr. 20 w Białymstoku Mariusz Sokołowski, polski dziennikarz miłośnik historii Tomasz Wiśniewski, Dyr. Szkoły im. ks. Wacława Rabczyńskiego Lucyna Bejm, Dyr. Dwujęzycznej Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Bućko Katarzyna Tymińska, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej, a także młodzież i mieszkańcy Wasilkowa.
Spotkanie poprowadził p. Dariusz Szada - Borzyszkowski. Rozpoczęło się ono prelekcją, którą wygłosił prof. Artur Markowski – wasilkowianin i wybitny historyk Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor przypomniał w jakich okolicznościach mieszkańcy Wasilkowa lata temu udali się w ostatnią swoją podróż. „W drewnianych budynkach zabito około 800 tys. ludzi w ciągu jednego roku. Zadajemy sobie pytanie od czego to się zaczęło? Jak mogło dojść do takiej zbrodni? – mówi profesor Markowski - To się zaczęło od słów. To się nie zaczęło od wyszkolenia super zabójców. To się zaczęło od wyznaczania palcem - Ty jesteś niedobry, inny. To się zaczęło od niechęci i bardzo prostych komunikatów, które błyskawicznie zostały przejęte przez polityków budujących system nazistowski. To nie naziści wymyślili antysemityzm. Oni przejęli antysemityzm i dzięki niemu doprowadzili do ludobójstwa. Zaczęło się od słów. Potem było prawo. Po prawie pojawiły się działania implementujące to prawo, wypaczenia. W końcu przyszła wojna i naziści zaczęli realizować krok po kroku swój plan. Pojawiły się getta opatrzone propagandą, że Żydzi właściwie nie są ludźmi. Pozbawiono Żydów praw. Jak trudno zabić człowieka, a jak łatwo zabić kogoś, kto człowieczeństwa został pozbawiony”.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom spotkania, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie oraz Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej za zorganizowanie wydarzenia.
Dzisiaj - w symboliczną rocznicę śmierci Żydów Wasilkowskich zostały odczytane nazwiska rodzin żydowskich mieszkających przed wojną w Wasilkowie. Jest ona niepełna ale warto przy tym pamiętać, że czasem wiele żydowskich rodzin nosiło to samo nazwisko - kobiety, mężczyźni, seniorzy i dzieci. (materiał Urzędu Miejskiego w Wasilkowie).
Lista nazwisk rodzin znajduje się pod linkiem ⤵


2021-12-03 08:20:53