Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Warsztaty na Cmentarzu Żydowskim Bagnówka 11-12 sierpnia 2022
W imieniu Białystok Cemetery Restoration Project (BCRP) mamy przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach, których celem jest przeszkolenie lokalnych wolontariuszy z różnych grup wiekowych w zakresie najlepszych praktyk w renowacji cmentarzy żydowskich oraz przećwiczenie tych umiejętności pod okiem doświadczonych wolontariuszy z BCRP. W 2019 roku praktyki te otrzymały oficjalne poparcie ze strony Biura Naczelnego Rabina Polski.

W tym roku warsztaty odbędą się w dniach 11-12 sierpnia 2022 roku na Cmentarzu Żydowskim Bagnówka w Białymstoku, w godzinach 9:30-16:30. Warsztaty te są wspierane przez Biuro Naczelnego Rabina Polski oraz Miasto Białystok. Wszystkie materiały do pracy i napoje zapewnia BCRP. Wolontariusze proszeni są o zabranie ze sobą prowiantu, nieprzemakalnych rękawiczek (zalecane), czapek, skromnego ubrania i solidnego obuwia.


Większość wolontariuszy BCRP posługuje się językiem angielskim, ale będziemy mieli również kilku wolontariuszy mówiących biegle zarówno po polsku jak i po angielsku.


Wolontariusze nauczą się jak prawidłowo i bezpiecznie myć nagrobki, przemalowywać napisy, prostować lub ustawiać małe nagrobki, a także właściwie pielęgnować roślinność na cmentarzu. Wolontariusze dowiedzą się również o historii cmentarza i wzorcach pochówków, a także o tym, jak rozpoznawać nagrobki mężczyzn, kobiet i dzieci na podstawie określonych słów lub symboli na nagrobku. Informacje na temat tych najlepszych praktyk można przeczytać w Raporcie 2019 Best Practices: Summercamp 2019 – Jewish Epitaphs.  Działania renowacyjne na tym cmentarzu zostały również niedawno docenione w Catalogue of Best Practices for Jewish Cemetery Preservation by ESJF - Issuu.


Krótka historia cmentarza Bagnówka  i jego renowacji wraz z licznymi zdjęciami znajduje się na stronie: Bagnowka Cemetery – Jewish Epitaphs a także różne artykuły o Bagnówce na stronie: www.jewishepitaphs.org. BCRP posiada stronę internetową z filmem informacyjnym o swoich działaniach www.bialystok cemetery restoration.org.


W piątek 12 sierpnia 2022. o godz. 18:30 w Galerii Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego 24a) odbędzie się spotkanie szabatowe i prezentacja cmentarza w podziękowaniu dla tegorocznych wolontariuszy i w celu podzielenia się ze społecznością historią renowacji cmentarza. Program ten jest koordynowany przez dr Tomasza Wiśniewskiego, Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, oraz białostoczankę, Amy Halpern Degen, Massachusetts, USA.


Będą to pierwsze formalne warsztaty renowacji cmentarzy w Białymstoku, więc bez wątpienia wszyscy będziemy się uczyć! Jednak możliwość połączenia niezwykle oddanych sobie grup dla wspólnego celu - przywrócenia godności temu cmentarzowi - jest doniosła!


2022-07-13 04:39:39