posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Szymon Osowicki
ur. 25.06.1906 w Białymstoku, zm. 15.07.1999 Tel Awiw
Szymon Osowicki (Shimon Osovitzky, Simon Osevitzky, שמעון אסאוויצקי ) urodził się 25 czerwca 1906 r. w Białymstoku. Wychował się w biednej, lecz szczęśliwej, muzykalnej rodzinie, wraz z pięcioma braćmi i jedną siostrą. Jego dziadek był kantorem, a ojciec tkaczem który dla przyjemności grał na skrzypcach. Cała rodzina Osowickich lubiła ze sobą śpiewać jako chór, co było sposobem na miłe spędzanie wolnego czasu.


Szymon otrzymał tradycyjne żydowskie wykształcenie, uczęszczał do żydowskiej szkoły świeckiej oraz do szkoły teatralnej, gdzie rozwinął swoje talenty aktorskie i muzyczne. Od dziecka lubił śpiewać i odgrywać teatralne scenki, a także obserwować ulicznych śpiewaków, cyrkowców, żonglerów i magików, na czym często cierpiała jego nauka szkolna. Następnie uczył się śpiewu w Warszawskiej Szkole Dramatycznej. Już po ukończeniu białostockiego żydowskiego gimnazjum Szymon przyłączył się do lokalnej trupy teatralnej, a później do teatru jeżdżącego ze swoimi przedstawieniami po całej Polsce.


W swoim rodzinnym Białymstoku Szymon był aktywnym członkiem Towarzystwa Esperanckiego, założonego przez Ludwika Zamenhofa. Wierzył że nowy uniwersalny język umożliwi wzajemne zrozumienie ludzi różnych narodowości i przyniesie pokój na świecie.

Szymon należał również do Związku Artystów Scen Żydowskich i współpracował z wieloma żydowskimi teatrami w Polsce, m.in. Warszawskim Żydowskim Teatrem Artystycznym prowadzonym przez Idę Kamińska i jej męża Zygmunta Turkowa, grającym głównie w Warszawie, ale również w wielu innych polskich miastach.


21 stycznia 1939 r. Szymon poślubił Bellę Mittelpunkt pochodzącą z Zamościa, która dołączyła do jego trupy teatralnej.


Wybuch II wojny światowej zastał Osowickich w Warszawie, w teatrze „Dżigana i Szumachera”, który ewakuował się przed hitlerowskim najeźdźcą do okupowanego przez Sowietów Białegostoku, a po wkroczeniu hitlerowców do Białegostoku – dalej na wschód. Występowali w żydowskich teatrach m.in. w Charkowie, Kijowie, Mińsku, Moskwie, Leningradzie, Lwowie i Taszkiencie, gdzie w 1945 r. urodziła się pierwsza córka Osowickich - Nechama.


1 sierpnia 1941 r. cała wielka rodzina Osowickich która została w Białymstoku,rodzice oraz bracia z żonami i dziećmi, zostali eksmitowani przez hitlerowców z domu i osadzeni w białostockim getcie, skąd 5 lutego1943 r. zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz i tam zamordowani.


Po wojnie Szymon Osowicki z żoną i córką wrócili do Białegostoku w poszukiwaniu swojej rodziny, z której nikt nie przeżył.

W 1950 r. rodzina Osowickich przeniosła się do Izraela w poszukiwaniu nowego, bezpiecznego życia. Tam urodziła się ich druga córka – Yemima (autorka niniejszej biografii).


Szymon kontynuował swoją karierę w Izraelu. Z sukcesem uczestniczył w wielu przedsięwzięciach artystycznych, grał i śpiewał w operach, spektaklach teatralnych, komediach, rewiach oraz autorskich recitalach w całym Izraelu. Był solistą w ukraińskim chórze "Dumka". Nagrał wiele płyt i piosenek które były często puszczane w państwowym izraelskim radio Kol Israel.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Szymon Osowicki koncertował w Zachodniej Europie.


Szymon Osowicki zmarł 15 lipca 1999 r. w Tel Awiwie.


Posłuchaj muzyki Szymona Osowickiego.

2018-05-17 08:50:07
Załączone pliki: