posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Przedmioty

Synalco Sinalco - woda sodowa
woda gazowana
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FBDawno temu w Polsce na Oranżadę mówiło się Sinalco, Synalco lub Synalko, w Białymstoku istniała firma "Synałko - Zakład Wód Gazowanych" przy ul. Marszałka Piłsudskiego 17. Pod tym samym adresem była firma "Wajnsztejn Szepsel - butelki wszelkiego rodzaju." Być może produkowała też butelki Sinalco.
Wiadomo, że warszawska firma w 1932 r. miała licencję na produkcję oranżady Sinalco. w Polsce.
Z historii firmy "Sinalco":
wiki. en.
"Sinalco to popularna marka napojów bezalkoholowych wprowadzonych na rynek w 1902 roku, obecnie sprzedawanych w ponad 40 krajach. Sinalco to najstarsza marka napojów bezalkoholowych w Europie. Jest produkowany przez Sinalco International, firmę z siedzibą w Detmold w Niemczech.
W 1902 r. niemiecki naukowiec Friedrich Eduard Bilz wynalazł „Bilz Brause”, proszek do sorbetu i zaczął go sprzedawać we współpracy z przemysłowcem Franzem Hartmannem. Gdy zaczęły pojawiać się imitacje, zorganizowali konkurs z nagrodami na nazwę marki i wybrali „Sinalco” (skrót od łacińskiego sine alcohole, „bez alkoholu”). Jako jedna z pierwszych marek napojów, Sinalco została wyeksportowana na cały świat, w szczególności do Ameryki Południowej i na Bliski Wschód. Znak towarowy z czerwonym kółkiem został zarejestrowany w 1937 roku. Butelka o charakterystycznym kształcie została wprowadzona na rynek w latach 50. XX wieku i została zaktualizowana pod koniec stulecia. Oprócz oryginalnego Sinalco Orange, dziś firma rozlewa również Sinalco Colę i kilka innych napojów bezalkoholowych. W Niemczech jest trzecim najpopularniejszym napojem bezalkoholowym, po Fancie i Sprite."
W Polsce nie produkowana.
Zdjęcia:
Białostocka butelka Sinalco (fot z aukcji)
Reklama firmy Synałko (https://www.facebook.com/bagnowka/)

opr Eugeniusz Andrychowski za "Białostockie Reminiscencje FB"

Ze zbiorów Jacek Szutko 

Ze zbiorów Jacek Szutko 
2021-12-26 07:11:46 history