Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Synagoga w Narewce - stanęła tablica informacyjna
Z początkiem grudnia 2018 roku przy Ogrodowej 12 stanęła tablica informacyjna dotycząca lokalnej synagogi niegdyś znajdującej się w tym miejscu. Tablica ma wymiary 90x70 cm i zawiera informacje w czterech językach: polskim, hebrajskim, angielskim i rosyjskim.

Pomysłodawcą tablicy jest Zvika Birenbaum -  dyrektor szkoły średniej w Izraelu i wnuk Żyda pochodzącego z Narewki. Dzięki pomocy Gminy i przy współpracy z nauczycielką Szkoły Podstawowej w Narewce, Pauliną Weremiuk, udało się pomysł ten doprowadzić do końca i jest on jednym z licznych działań szkoły narewkowskiej podjętych wspólnie ze szkołą izraelską.

Już w przyszłym tygodniu, 10 grudnia 2018, miejsce synagogi i tablica będą jednym z punktów zwiedzania na trasie wycieczki edukacyjnej jaką uczniowie III klasy Gimnazjum Publicznego w Narewce pod opieką Pauliny Weremiuk przygotowali dla rówieśników ze szkoły z Dubin i Białegostoku oraz dla miejscowej ludności. Wycieczka jest wynikiem serii warsztatów przeprowadzonych w szkole w ramach projektu Forum Dialogu z Warszawy, podczas którego uczniowie poznawali historię i religię żydowską oraz kulturę współczesnego Izraela. Oprócz miejsca upamiętniającego synagogę wycieczka odwiedzi rownież miejscowy cmentarz żydowski, miejsce pamięci Żydów zamordowanych w Zabłotczyźnie oraz Galerię Tamary Sołoniewicz, w której znajduje się makieta przedwojennej Narewki, w której aż 70% ludności stanowili Żydzi. 

Oficjalne otwarcie tablicy odbędzie się w lutym 2019 podczas wizyty szkoły z Izraela wraz z jej dyrektorem Zviką Birenbaum w szkole w Narewce. Na uroczystości oprócz gości z Izraela będą również obecni przedstawiciele władz Narewki, przywódcy religijni i uczniowie SP w Narewce. 
2018-12-08 18:42:02