Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Suchowola - sprzątanie żydowskiego cmentarza

Zapraszamy wszystkich, którzy mają czas i energię do wspólnego sprzątania cmentarza żydowskiego w Suchowoli. 
Spotykamy się 28.06.2019 (piątek) o godzinie 10:00. Posprzątamy śmieci i wygrabimy liście. Nie zapomnijcie o odzieży roboczej. 
Będzie to pierwsze z cyklu działań w ramach projektu: "II Festiwal Wielokulturowy" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2019. Inne zbliżające się działania to: koncerty i warsztat kuchni tatarskiej dla dorosłych. Szczegóły podamy niebawem.
Cmentarz żydowski założony w XVIII w., "za zgoda i przywilejem króla Augusta II z 1698 roku, który zezwalał Żydom, w miejscu Suchej Woli mieszkać, osiedlać się, budować kramy, posiadać szkołę, miejsca na mogiłki te, na którym zwykli się chować, to jest borek za młynem circumcirca, bez żadnego podatku płacenia, ciała umarłych, tak w święta jako i w powszednie dni przy wszelkim bezpieczeństwie na kopiskach chować pozwalamy”. 
Cmentarz na planie prostokąta, powiększonego na pocz. XX w. Zlokalizowany za zabudową mieszkalną, w północnej części miejscowości przy drodze Białystok-Augustów za rzeczką Olszanką. Przypuszczalna powierzchnia 1,5 ha. Zniszczony podczas II wojny światowej, brak nagrobków i ogrodzenia. W latach 80. XX w. zewidencjonowano 5 nagrobków w złym stanie zachowania. W 2010 r. wystawiono pamiątkowy pomnik z napisem hebrajskim i polskim CMENTARZ ŻYDOWSKI W SUCHOWOLI/ ZAŁOŻONY W XVIIW./ ZNISZCZONY PRZEZ NIEMIECKICH OKUPANTÓW/ PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ/ ODRESTAUROWANY W 2010 R./ PRZECHODNIU, USZANUJ MIEJSCE PAMIĘCI ZMARŁYCH.Źródło: FB 
Grzegorz Ryżewski

2019-06-24 08:21:13