posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Suchowola

Suchowola - fire of the synagogue
1776
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

Pożar synagogi. W archiwach wileńskich zachował się dokument opisujący pożar suchowolskiej synagogi w roku 1776. Jej następczynią była świątynia na zdjęciach poniżej.Oto opis pożaru:

"Tego to miasteczka szkoła żydowska i dwa domy: jeden Arona Józefowicza, szkolnika, a drugi Szlomy Mordchelowicza, arendarza ozdobą i celem wszystkiej budowli były, w którego szkole i w tych domach jako budowniejszych i od złodziejstwa warowniejszych wszyscy prawie mieszczanie tameczni wszelkich swych (jakie mieć mogli) ruchomości zapasów skład i lokatę mieli. Azali z niedzieli na poniedziałek to jest z dnia 24 na dzień 25 marca roku 1776 około północnej godziny (w czasie niewymownego wietrznego sztormu) nie wiadomo z jakowych przyczyn od spichlerza wspomnianego arendarza Szlomy nader wielki pożar wszczęty (bo się wódki w sklepie niewielkim pod tymże spichlerzem na on czas będącym rozpaliły) tak całe domostwo tegoż Szlomy arendarza ochłonął, iż ledwo mu samemu z łóżka w bieliźnie salwować życie dozwolił, a czworo dzieci tegoż arendarza Szlomy tj. dwoje dorodniejszych a dwoje pomniejszych w tymże pożarze na śmierć zgorzało, oraz w oka mgnieniu tenże pożar szturmem wielkiego wiatru rozniecony na dom wyż wyrażonego Arona szkolnika i na szkołę żydowską oraz na dom jednego chrześcijanina rozszerzonym zostawszy, te trzy domy, szkołę żydowską i wszelkie w nich będące różnych Żydów składy, arendarskie nawet rachunki, kartki i kredytów notacje najmniejszego nie dopuszczając rachunku zabrał i w perzynę obrócił. 
Nadto ciż Żydzi suchowolscy użalali się, że do ich parafii należące miasteczko Sztabin zwane jw. jmp. Chreptowicza, podkanclerzego WKL, chociaż w głowy żydostwa teraz powiększone jednakże nad lustracją większej składanki do kahału swojego tj. do Suchowoli dawać nie chce i nie daje, ale też wybudowawszy sobie szkołę w Sztabinie (kiedy w Suchowoli zgorzała) nabożeństwo w niej Żydzi (do Suchowoli nie jadąc) odprawują i przez to dochody krobkowe u siebie zatrzymują." 
 Tekst i zdjęcia dr Grzegorz Ryżewski (Narodowy Instytut Dziedzictwa).

2019-02-16 19:54:13