Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Sokółka - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Sokółka - żydowskie pieniądze w getcie


uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
EN switch to english version
udostępnij na FB
Sokólskie getto było jednym z nielicznych w których stosowano własne środki płatnicze. W Sokółce używano "banknotu" o wartości nominalnej 0,91 marki niemieckiej. "Banknoty" te były wydawane w latach 1940 - 1941 przez Kasę Miejską. Ocalałe kopie są wyjątkową rzadkością.
"Banknot" na ilustracji zawiera napis: "Pieniądze żydowskie. Legalne wyłącznie jako srodek płatniczy za pracę Żydów w gettcie sokólskim. Kasa Miejska w Sokółce. Burmistrz."

Sokolka's ghetto was one of a few where "Jewish-money" was introduced for payments to Jewish labourers within the ghetto. A note of 0.91 Reich Marks was issued between 1940 and 1941, prior to the outbreak of the war with USSR. These notes are very rare.
The note says: "Jewish money. Legal only as a means of payment for Jewish work within the ghetto of Sokolka. Town Treasury of Sokolka. The Mayor"

Zdanie eksperta Jacka Sarosieka: 
Te "pieniądze" to wyrób fantazyjny. Najwcześniejsza wzmianka o tym "unikacie" pochodzi z początku lat 80 i pojawiła się w amerykańskim czasopiśmie numizmatycznym "The Numismatist". Potem została przedrukowana przez wiele innych czasopism. W getcie w Sokółce nie istniały odrębne pieniądze. Miasto nie było także pod zarządem burmistrza, więc tym bardziej burmistrz nie mógł być emitentem jakiekolwiek waluty. Jedyne getto w Polsce, które miało swoje pieniądze to getto w Łodzi. Drugim gettem, które miało walutę to getto w Terezinie (Czechy). "

W 2020 roku p. J. Sarosiek będzie organizował wystawę numizmatyczną w Muzeum Historycznym i wówczas oficjalnie odniesie się tej informacji
2019-08-13 05:16:14 history