Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Raczki - Instalacja Kamieni Pamięci
Serdecznie zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie naszych dawnych mieszkańców żydowskiego pochodzenia, ofiary Holokaustu.
W dniu 29 lipca, o godzinie 9:00 na raczkowskim, brukowanym rynku odbędzie się instalacja kamieni pamięci - "Stolpersteine" poświęconych członkom rodziny Berwald, którzy od wielu pokoleń mieszkali w Raczkach. 
Podczas instalacji, około godziny 10:00 odbędzie się koncert grupy Szaweł Lipski Trio, w której repertuarze znajdują się utwory przedwojennej Warszawy, a także brzmienia muzyki klezmerskiej.
Stolperstein - określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnionej ofiary nazizmu. Kamieni pamięci zainstalowanych w Europie jest ponad 20 tysięcy. W Polsce są rzadkością. Zainstalowano je m.in. w Słubicach i Wrocławiu. Pomniki tego typu zaczął tworzyć w latach 90. XX w. niemiecki artysta Gunter Demnig, który nadał im również nazwę. Demnig wraz z grupą potomków rodziny Berwald ze Stanów Zjednoczonych osobiście zawitają w lipcowe przedpołudnie do Raczek.GOK Raczki FB.
2018-07-28 14:24:12