Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Pokazy filmu "Przy Planty 7/9" i spotkanie z Bogdanem Białkiem
W naszym regionie odbędą się dwa specjalne pokazy filmu „Przy Planty 7/9” w reż. Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera - w „Domku Pastora” w Łomży w dniu 6 lipca o godz. 17:00 oraz w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem 7 lipca o godz. 17:00.

Film opowiada o kieleckiej drodze do przywracania pamięci o pogromie z 4 lipca 1946 roku. Pokazuje historię działań Bogdana Białka, które polegają na przebijaniu się przez teorie spiskowe dotyczące tych wydarzeń, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

"Przy Planty 7/9 / Bogdan’s Juurney” realizowany był przez blisko 10 lat w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Ten poruszający obraz opowiada o pogromie kieleckim 4 lipca 1946 roku i kieleckiej drodze do pojednania.

Film został uznany m.in. za najlepszy dokument w Jersey City na International Television and Film Festival, St. Louis (St. Louis International Film Festival) - Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego, Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej) -Nagroda Specjalna, Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy")-Główna Nagroda "Złoty Warszawski Feniks".

Po filmie odbędzie się spotkanie z Bogdanem Białkiem - bohaterem filmu, redaktorem naczelnym miesięcznika „Charaktery”, prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Organizator: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
Prowadzenie: Kamil Mrozowicz   
2017-07-05 14:55:25