posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Nora Ney Nejman
ur. 25.05.1906 w Wasilkowie, zm. 21.02.2003 w Kaliforni
Nora Ney (Sonia Najman)  - wybitna aktorka urodzona 25 maja 1906 r. w Wasilkowie pod Białymstokiem w żydowskiej rodzinie drobnych przemysłowców.
Dzieciństwo spędziła w Baku, ale po kilku latach powróciła z liczną rodziną do Polski. Z woli rodziny miała zostać żoną starszego, zamożnego mężczyzny, którego nie kochała. Przymus małżeństwa stał się przyczyną jej ucieczki z domu do Warszawy w wieku 17 lat (w 1923 r.). W 1926 r. została słuchaczką warszawskiego Instytutu Filmowego W. Biegańskiego. Kilka miesięcy później zadebiutowała na ekranie kinowym w filmie " Gorączka Złotego". Jeszcze w tym samym roku dostała rolę w "Czerwonym Błaźnie", gdzie grała główną rolę obok samego Eugeniusza Bodo. W okresie dwudziestolecia międzywojennego zagrała w 12 filmach u boku największych sław polskiego kina (m.in. "Głos Pustyni" czy "Uroda Życia"), które przyniosły jej wielką sławę. W plebiscycie widzów otrzymała miano "Królowej polskiego kina" . Nazywano ją femme fatale polskiego ekranu.
W 1934 urodziła córkę, ciąża i wychowywanie dziecka spowodowały  kilkuletnią przerwę w pracy artystycznej aktorki. Na plan filmowy powróciła dopiero w 1938 r.
Oprócz gry aktorskiej koncertowała
ze sławnym Chórem Juranda, z którym 1 czerwca 1939 roku śpiewała  w białostockim Teatrze Miejskim piosenki Juliana Tuwima i Mariana Hemara.

II Wojna Światowa Światowa rozłączyła ją z ekranem. W 1939 r. wraz z córką uciekła przed hitlerowcami z Warszawy do Białegostoku, a stąd dalej do Moskwy gdzie pracowała w radio.
Po wojnie wróciła do kraju, nie potrafiła jednak odnaleźć sobie miejsca w polskim powojennym kinie i wyjechała z córką i siostrą do Nowego Yorku. Nieznajomość języka angielskiego pozbawiła ją jednak szansy na pracę w amerykańskim filmie, nieznajomość jidisz zaś w Teatrze Żydowskim. Imała się różnych zajęć poza światem artystycznym i po raz czwarty, tym razem szczęśliwie wyszła za mąż, co pozwoliło jej na dożycie sędziwego wieku 96 lat w stabilizacji i spokoju.
Zmarła 21 lutego 2003 roku w Silverado w Kalifornii.

Posłuchaj jednej z piosenek Nory Ney do tekstu J. Tuwima.

W Iluzjonie - historia Nory Ney w TV Kino Polska cz. 1

W Iluzjonie - historia Nory Ney w TV Kino Polska cz. 2
.
Przeczytaj obszerną biografie aktorki na blogu "Białystok subiektywnie"

Przeczytaj biografię aktorki opisaną przez Jerzego Doroszkiewicza.

Zobacz filmografię Nory Ney.

Zobacz jak Nora Ney tańczy.

Zobacz Norę Ney we fragmentach filmów.

Zobacz Norę Ney jako zbrodniczą femme fatale.
















WiT

WiT
1931.04.11


Nora Ney on Wawel Hill in Kraków, May 1933, photo: from `Świat Utracony: Żydzi Polscy – Fotografie z lat 1918-1939` (`Lost World: Polish Jews – Photographs from 1918-1939`) by Lech Dulik and Konrada Zieliński

Ze zbiorów Mietka Marczaka

WiT

WiT



2020-07-10 15:20:20 history