Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Mosze Kusewicki
ur. 09.06.1889 w Smorgoniach, zm. 23.08.1966 w Nowym Jorku
Mosze Kusewicki (Moshe Koussevitzky, Kusevitsky, משהקוסביצקי) – światowej sławy kantor i tenor liryczny.

Urodził się w Smorgoniach na Wileńszczyźnie w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Jego trzej bracia: Jakub, Simcha i Dawid, również byli kantorami. Jego ojciec Awigdor był nauczycielem muzyki i śpiewu, a matka Alta była pianistką. Śpiewu kantoralnego uczył się już jako dziecko pod okiem swojego ojca. Następnie był uczniem Szimona Altera, Efraima Szliapoka i Elijaha Salutkowskiego. W 1920 wyjechał do Wilna, gdzie został kantorem synagogi Sawel. W 1925 został głównym kantorem Wielkiej Synagogi w Wilnie, zastępując na tym stanowisku Gerszona Sirotę.

W 1927 został głównym kantorem w Wielkiej Synagogi w Warszawie, przy placu Tłomackie, ponownie zastępując na tym stanowisku Gerszona Sirotę. Kusewicki wykonywał również repertuar świecki, zdobywając międzynarodową sławę. Jego głos porównywano do głosów Jana Kiepury czy E. Carusa. Koncertował w wielu miastach Polski, m.in. w Wielkiej Synagodze w Białymstoku oraz za granicą, m.in. w Brukseli, Antwerpii, Budapeszcie, Paryżu, Wiedniu oraz Londynie. W latach 1934 i 1936 odbył podróże do Palestyny, a w 1938 udał się w pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Mimo iż miał okazję zostać kantorem w wielu znanych synagogach na świecie, to nigdy nie chciał zrezygnować z pracy w Wielkiej Synagodze w Warszawie.

Bywał w Białymstoku, gdzie wydał w 1935 r. własnym sumptem książeczkę dla dzieci "Kunst Aleph Bet" (Alfabet sztuki), w której we własnoręcznie wykonanych rysunkach przedstawił każdą z liter hebrajskich jako postać ludzka.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z żoną Rają i dziećmi Aleksandrem i Sonią udał się do Związku Radzieckiego, gdzie rozpoczął nową karierę. Śpiewał m.in. w Operze Gruzińskiej w Tbilisi. Od Stalina otrzymał Order Zasługi. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski i osiadł w Warszawie. Wziął udział w filmie My, którzy przeżyliśmy w reżyserii Natana Grossa . W 1947 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Nowym Jorku. Śpiewał m.in. w Carnegie Hall oraz w Boston's Symphony Hall. Po licznych dobrych recenzjach amerykańskich krytyków, podpisał kontrakt z wytwórnią RCA Victor.

W 1952 został zatrudniony jako kantor w Kongregacji Beth El na Brooklynie, synagodze która słynęła ze światowej sławy chazanów. W tym czasie Kusewicki mieszkał w Great Neck na Long Island, jednak specjalnie utrzymywał mieszkanie w Boro Park, aby móc regularnie odprawiać nabożeństwa szabatowe w Beth El. Pracował tam do śmierci. Zmarł na nowotwór. Został pochowany w Jerozolimie na wzgórzu Herzla.

Posłuchaj muzyki Mosze Kusewickiego.


Okładka unikalnej publikacji  "Kunst Aleph-Bet", Białystok 1935, ze wstępem w jidysz i hebrajskim.

WiT

Ogłoszenie o koncercie Mosze Kusewickiego w Wielkiej Synagodze w Białymstoku z białostockiej gazety Dos Naje Lebn, nr 82 z 5 kwietnia 1929 r.

Great City-School Bialystok

(….mentioning the prayers for the upcoming Kabbalat Shabbatservice.....)

the famous chief cantor from Tlomatsker Synagogue

Mr. M.Kusevitzki

Advance ticket sales in Inditzki's bookshop (and) sausage shop „Piges „Plutos and Abelyo__“


Dos Naje Lebn, nr 82 - 05.04.1929

translated by Beate Schutzman Krebs
2018-04-28 01:28:36