posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Mischa Spoliansky Spoliański
ur. 1898 Białystok, zm. 1985 Londyn

Mischa Spoliansky, a właściwie Michaił Szpoliański, urodził się 28 grudnia 1898 r. w Białymstoku, jako syn Polki pochodzącej z Warszawy Barbary, oraz rosyjskiego śpiewaka operowego pochodzenia żydowskiego Pavlova, którego kariera związała się z Białymstokiem gdzie śpiewał jako baryton w Operze Leśnej oraz w synagodze jako kantor.

Na początku XX wieku w carskim Białymstoku zintensyfikowały się nastroje antysemickie i odbyły pierwsze pogromy, co doprowadziło w 1905 r. do przeprowadzki całej rodziny Szpoliańskich do bezpieczniejszej Warszawy, potem do Kalisza, a następnie do Wiednia.

Misza jeszcze w Polsce wcześnie rozpoczął naukę gry na pianinie, skrzypcach oraz wiolonczeli i kontynuował ją później w Dreźnie u profesora Marka Guensberga. W wieku 10 lat Misza miał swój pierwszy publiczny występ. Niedługo potem, po śmierci ojca, Misza gościł w Królewcu u krewnych. W 1914 r. ze względu na wojnę znalazł schronienie w bezpieczniejszym Berlinie, gdzie jego brat pracował jako wiolonczelista.

Misza pracował w Berlinie jako pianista w kawiarniach oraz w rosyjskim emigracyjnym kabarecie i nadal kontynuował naukę w Konserwatorium Sterna. Rozpoczął komponowanie własnych utworów oraz muzyki do przedstawień teatralnych i kabaretowych oraz akompaniował występom takich gwiazd estrady jak Gussy Holl, Paul O’Montis, Rosa Valetti czy Trude Hesterberg.
W 1920 r. pod pseudonimem „Arno Billing” napisał muzykę do pierwszego hymnu homoseksualistów „Das LilaLied” („Lawendowa piosenka”), który był dedykowany Magnusowi Hirschfeldowi – adwokatowi niemieckich mniejszości seksualnych okresu międzywojennego.

Inną śmiałą kompozycją była piosenka „Morphine” („Morfina”) napisana dla biseksualnej erotycznej tancerki Anity Berber – uzależnionej od alkoholu, kokainy i seksu, która śpiewała tą piosenkę na scenie berlińskiego kabaretu „Weisse Maus” nago.

W 1922 r. Misza ożenił się z tancerką Elsbeth Reinwald, z którą szczęśliwie przeżył 62 lata aż do śmierci, a ich małżeństwo przyniosło na świat 3 córki.

W 1925 r. w napisanej przez Miszy rewii „Es Liegt In Luft” debiutowała Marlena Dietrich, która rok później po kolejnej roli w jego następnej sztuce „Zwei Krawaten” została dostrzeżona i rozpoczęła swoją błyskotliwą karierę.
Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r. Misza, tak jak wszyscy inni żydowscy artyści w Niemczech, stracił prawo do zajmowania się sztuką, i został zmuszony do kolejnej emigracji, tym razem do Londynu, gdzie rozpoczął drugi etap swojej kariery jako kompozytor filmowy, tworząc muzykę do filmów Zoltana Kordy czy Alfreda Hitchcocka, dla którego napisał m.in. piosenkę „Love is Lyrical” do filmu „Trema” (1950). W sumie napisał muzykę do prawie 30 filmów i rewii, a jego piosenki zostały wykorzystane w kolejnych kilkunastu filmach i przedstawieniach.

Utwory Miszy Szpoliańskiego od samego początku cieszyły się wielką popularnością, i do dzisiaj są grane na scenach całego świata.
W 2011 roku brytyjska aktorka i śpiewaczka operowa Melinda Hughes nagrała płytę "Smoke And Noise" z piosenkami Miszy Szpoliańskiego.

Misza Szpoliański zmarł 28 czerwca 1985 w Londynie.


Posłuchaj muzyki Miszy Szpoliańskiego.


Zobacz więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej poświęconej artyście.



Spoliansky

Mały Misza z ojcem (po lewej)
i wujkiem w Białymstoku


Napisane rewie (wybrane):

  • 1928 Es liegt in der Luft
  • 1929 Zwei Krawatten
  • 1930 Wie werde ich reich und glücklich?
  • 1931 Alles Schwindel
  • 1932 Rufen Sie Herrn Plim
  • 1932 Das Haus dazwischen
  • 1933 100 Meter Glück

Utwory muzyczne w filmach (wybrane):

Wybrana filmografia:

Kompletny spis kompozycji w porządku alfabetycznym:


Spoliansky


Spoliansky poster



MS

2021-04-09 06:11:51 history