posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Muzyka koordynator: Piotr Znaniecki

Misza Szpoliański - muzyka
28.12.1898 Białystok - 28.06.1985 Londyn

Mischa Spoliansky, a właściwie Michaił Szpoliański,  urodził się 28 grudnia 1898 r. w Białymstoku, jako syn Polki pochodzącej z Warszawy Barbary, oraz Rosjanina pochodzenia żydowskiego Pavlova który był barytonowym śpiewakiem operowym i kantorem w białostockiej synagodze, zaś siostra została pianistką, a brat wiolonczelistą grającym w Warszawskiej Orkiestrze Symfonicznej.

Antysemickie nastroje panujące w Polsce na początku XX w. rzuciły go do Berlina gdzie komponował muzykę do przedstawień teatralnych i kabaretowych.
W 1920 r. pod pseudonimem „Arno Billing”napisał muzykę do pierwszego hymnu homoseksualistów „Das Lila Lied” („Lawendowa piosenka”).

Inną śmiałą kompozycją była piosenka „Morphine” („Morfina”) napisana dla biseksualnej erotycznej tancerki Anity Berber – uzależnionej od alkoholu, kokainy i seksu, która śpiewała tą piosenkę na scenie berlińskiego kabaretu „Weisse Maus” nago.

W 1925 r. w napisanej przez Miszy rewii „Es Liegt In Luft” debiutowała Marlena Dietrich, która rok później po kolejnej roli w jego następnej sztuce „Zwei Krawaten” została dostrzeżona i rozpoczęła swoją błyskotliwą karierę.
Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r. Misza, tak jak wszyscy inni żydowscy artyści w Niemczech, stracił prawo do zajmowania się sztuką, i został zmuszony do kolejnej emigracji, tym razem do Londynu, gdzie rozpoczął drugi etap swojej kariery jako kompozytor filmowy, tworząc muzykę do filmów Zoltana Kordy czy Alfreda Hitchcocka, dla którego napisał m.in. piosenkę „Love is Lyrical” do filmu „Trema” (1950). W sumie napisał muzykę do prawie 30 filmów i rewii, a jego piosenki zostały wykorzystane w kolejnych kilkunastu filmach i przedstawieniach.

Utwory Miszy Szpoliańskiego od samego początku cieszyły się wielką popularnością, i do dzisiaj są grane na scenach całego świata.

W międzywojennej Polsce jego piosenki śpiewał Mieczysław Fogg.

W 2011 roku brytyjska aktorka i śpiewaczka operowa Melinda Hughes nagrała płytę "Smoke And Noise" z piosenkami Miszy Szpoliańskiego.


Zobacz pełną biografię Miszy Szpoliańskiego.


Posłuchaj piosenki M. Szpoliańskiego w wykonaniu Mieczysława Fogga z 1932 r.


Posłuchaj oryginalnej wersji "Lawendowej piosenki" z 1921 r.


Posłuchaj współczesnej polskiej wersji "Lawendowej piosenki".


Posłuchaj współczesnej angielskiej wersji "Lawendowej piosenki".


Posłuchaj muzyki Miszy Szpoliańskiego na jego oficjalnej stronie internetowej.



2020-01-29 21:25:47 history
ur. 09.06.1889 w Smorgoniach, zm. 23.08.1966 w Nowym Jorku
2020-01-29 21:23:35