Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Milejczyce - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Milejczyce - Letnisko - Zdrojowisko
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

Ilustrowany Tygodnik Kresowy R. 1, nr 10 (24 lipca 1927)


Milejczyce mają długą i bogatą historię, która jednak pozostaje szerzej nie znana. To dawne miasteczko (prawa magdeburskie 1516 r.; odebrane po I wojnie światowej) pełniło w dwudziestoleciu międzywojennym funkcję letniska i uzdrowiska  dla społeczności żydowskiej (choć nie tylko) z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Brześcia, Siedlec, Siemiatycz, Warszawy, Wołkowyska, a nawet z Europy Zachodniej. Organizowano tu także kolonie dla żydowskich dzieci – zwłaszcza z sierocińców. 


Ilustrowany Tygodnik Kresowy R. 1, nr 10 (24 lipca 1927)


Prożektor, nr 11 (27 maja 1929)


Rodzina Kracowskich - zdjęcie zrobione w ich letniej daczy w Milejczycach, 1 wrzesień 1935 r.

(źródło: United States Holocaust Memorial Museum, https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1174408


Letnicy i kuracjusze bardzo cenili sobie tutejszy mikroklimat i malowniczą scenerię okolicy (liczne kemy i ozy). W drugiej połowie lat 30-tych XX w., wczasowicze do swojej dyspozycji mieli 20 willi i pensjonatów (o łącznej liczbie ponad 200 pokoi, w cenie od 25 do 30 zł. za miesiąc) zlokalizowanych w starym sosnowym lesie nieopodal Milejczyc (zbudowano je tam właśnie ze względu na to, że fitoncydy, które wydzielają sosny zwalczają prątki gruźlicy). Pobyt umilały także liczne atrakcje oraz smaczne jedzenie w restauracjach, jadłodajniach i kawiarniach.


Rodzina Kac odpoczywa na hamaku  w Milejczycach, 1937 r.
(źródło: United States Holocaust Memorial Museum, https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1152268)


Mieczysław Orłowicz, autor wydanego w 1937 r. "Przewodnika po województwie białostockim", tak oto informował turystów o Milejczycach:


"7 km na północ od Nurca (w 1937 roku została zakończona szosa) leży w sąsiedztwie dużych lasów miasteczko Milejczyce, zarazem licznie frekwentowane letnisko. (...) Dojazd dorożką 1,50 zł od osoby. Przenocować można u Bronisława Wrony, ul. 11 Listopada 15, oraz u Chaima Terespolskiego, ul. Rogacka 1. Restauracja - Teodozji Markiewiczowej, ul. 3 Maja 5 ( ... ) W ostatnich latach rozwinęły się Milejczyce jako jedno z większych letnisk południowej części województwa białostockiego. Frekwencja letników, przeważnie Żydów, dochodziła w ostatnich latach do 1500 osób w ciągu sezonu [inni autorzy szacowali liczebność letników na 4 tysiące - przyp. KaG]. Przeważnie z Białegostoku, Wołkowyska, Bielska, Siemiatycz, a nawet z Warszawy i Siedlec. Dla pomieszczenia letników powstało w sąsiednim lesie ponad 20 willi i pensjonatów o łącznej ilości ponad 200 pokoi. Ceny pokoi wynoszą przeciętnie od 25 do 30 zł miesięcznie, bez obsługi i pościeli. W porze letniej czynne są trzy pensjonaty, a to: Chaima Strykowskiego, Izaaka Rozencwanga, Jankiela Sokołowskiego, gdzie można dostać też obiady i kolacje. Poza tym były tu w 1936 roku wille letniskowe należące do: Zelmana Suchana, Szwejny Orszpetera, Bejmy Szymonowicz, Szamki Płotnickiego, Doby Bajzner, Szymona Karpa, Marii Gusiackiej, Szlomy Birenbauma, Anny Kosz, Manesa Tokarskiego, Baftula Zaliszańskiego, Chaima Wajnera. (…)
Letnicy wypoczywający na daczach na skraju Milejczyc, (źrodło: Milejczyce w starej fotografii,
http://milejczyce.blogspot.com/2013/04/cerkiew-narodzenia-najswietszej-maryi.html/oprac. KaG/2019-06-16 23:09:27