Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Mark Podwal ilustruje Elie Wiesela

Mark Podwal, znakomity artysta grafik – którego rodzinawywodzi się z Dąbrowy Białostockiej przez prawie czterdzieści lat ilustrował książkiElie Wiesela i jego artykuły na stronie New York Times Times. Sam wspomina: „Kiedymennica amerykańska zapytała Eliego, kto miałby zaprojektować złoty medalKongresu, Elie wybrał mnie. Nasza współpraca i przyjaźń rozpoczęła się w 1977roku, kiedy Elie, w odpowiedzi na jeden z moich rysunków na stronie redakcyjnejNYTimes, wysłał krótką, odręczną notatkę pełną hojnych pochwał, mówiąc, żepowinniśmy się spotkać.

Poemat narracyjny Elie Wiesela The Tale of Niggun zostałnapisany pod koniec lat 70., ale dopiero niedawno został odnaleziony i wydany zilustracjami Marka Podwal.

 

Laureat Nagrody Nobla Elie Wiesel (1928–2016) wraz z całąrodziną został deportowany do niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady,gdzie zginęli jego rodzice i młodsza siostra. Wiesel i jego dwie starszesiostry przeżyli. Wyzwolony z Buchenwaldu w 1945 roku przez nacierające wojskaalianckie, został zabrany do Paryża, gdzie studiował na Sorbonie i pracowałjako dziennikarz. W 1958 roku opublikował pierwszą ze swoich wielu książek, LaNuit (Noc), będącą wspomnieniem jego przeżyć w obozach koncentracyjnych.


Mark Podwal Art


2020-11-26 05:27:41