posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Zobacz stare Krynki w kolorze

Krynki - zostań koordynatorem tej miejscowości - jewishbialystok@gmail.com

Krynki - Zarządzenia i prześladowania
1941, przymusowe roboty,
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

Lola Wolf - Reznick


Początek burzy

(1939 – 1941)

[Z : "Pinkas Krinki", Tel-Aviv,str. 266]

<...>

Zmierzch Społeczności Żydowskiej Krynek

 

Żadnych manewrów tym razem

 

 

Zarządzenia i prześladowania

 

        W niedługim czasie wydano pewną ilośćzarządzeń przeciwko społeczności żydowskiej. Pierwszym z nich były robotyprzymusowe. Kobiety od czternastego do pięćdziesiątego piątego roku życia orazmężczyźni do lat sześćdziesięciu zostali zmuszeni, bez wyjątku, do stawienia sięo świcie na rynku w tak zwanych kolumnach pracy. Polscy bandyci wraz z kilkomaNiemcami wysyłali te grupy do najróżniejszych robót, takich  jak budowa dróg  publicznych, wyrywanie trawy, zbieranie zwłokz ulic, grzebanie ich  oraz sprzątanie najróżniejszychmiejsc publicznych.

       Chwilępóźniej, wprowadzono zarządzenie zobowiązujące wszystkich Żydów do noszenia naprawym ramieniu białej opaski szerokości 14 centymetrów z żółtą Gwiazdą Dawidapo środku. Po kilku dniach wydano nowy dekret z nakazem noszenia żółtej opaskiz Gwiazdą Dawida. Niewiele później kolejny dekret nakazywał noszenie żółtejGwiazdy Dawida przyczepionej z przodu po lewej stronie oraz drugiej GwiazdyDawida przyszytej do rękawów  nawysokości ramion. Wszystko  po to,  by łatwiej rozpoznać Żyda z daleka !

     Żydów zmuszano do zdjęcia czapki, gdymijał ich Niemiec. Tych, którym nie udało się zmieścić w czasie ciągnięto doniemieckiej policji na  porcję  bezlitosnych razów wymierzanych twardą gumąpolicyjnych pałek . Wiele kobiet żydowskich nie było w stanie uniknąć tejkonkretnie  kary. W niektórych wypadkach zatakowe „przewinienie” Żydów rozstrzeliwano. Takim był los Chaima Kotliera, synaBecalela (Betsalel) Kotliera. Chaim postradał zmysły z powodu przeżyć jakichdoznał służąc w amerykańskiej armii, w potyczkach we Francji, w czasie surowychkampanii pierwszej wojny światowej. Żył w Krynkach pod opieką rodziców. Stojącwraz z ojcem przy własnym domu, wątłego umysłu syn, nie był w stanie zdjąć czapki dla zachcianki Niemców. Z  tego to powodu został rozstrzelany na miejscu!

 

                                                                           Zjęz. angielskiego tłumaczyła Joanna Czaban

 

 

2019-04-10 13:03:15