posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Korycin Koordynatorem miejscowości jest: Barbara Szypulska

Korycin - kirkut
XVIII-XX w.
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

Tam, gdzie mieszkali wyznawcy judaizmu, istniały i  ich cmentarze. Korycin nie był wyjątkiem. W aktach urzędu Kamery Wojny i Domen w Białymstoku jest dokument z 1801 roku zatytułowany „Erweiterung des Begräbnis-Platzes der Juden zu Korycin”, czyli rozbudowa miejsca pochówku Żydów. Do pisma dołączono plan działki położonej przy drodze pomiędzy wsią Krukowszczyzną a Korycinem, z którego wynika, że w tym miejscu od dawna grzebano zmarłych. Najprawdopodobniej decyzja o powiększeniu kirkutu zapadła ze względu na brak miejsca na nowe mogiły. Pierwotny cmentarz był bardzo mały - miał powierzchnię ok. 15 arów. Wytyczone nowe granice zwiększyły jego areał do ok. 1 hektara.

Cmentarz, na wzór katolickiego, otaczał parkan z ciosanych kamieni. Żałobnicy wchodzili przez bramę usytuowaną w północnej części muru, w pobliżu której stał drewniany nieduży budynek, najprawdopodobniej dom przedpogrzebowy. Stele nagrobne miały formę pionowo ustawionych płyt wykonanych z granitowych, powszechnie dostępnych, polodowcowych kamieni. W roku 1943 z rozkazu niemieckiego amstkomisarza mężczyźni z okolicznych wsi, w ramach prac przymusowych, rozebrali mur i porozbijali wszystkie nagrobki. Uzyskanym w ten sposób materiałem naprawiali bruk na drodze Korycin - Jasionówka, zniszczony przez czołgi. Wbrew rozpowszechnianej od lat opinii, za okupacji niemieckiej cmentarz nie został częściowo zaorany, a jego granice zostały naruszone tylko w niewielkim stopniu. Do dnia dzisiejszego nie zachowała się w całości żadna macewa. Obecnie na cmentarzu można znaleźć kilkadziesiąt fragmentów potłuczonych steli.(BSz)


Macewy na korycińskim kirkucie – screen z filmu „Korycin 1938”, źródło: https://www.youtube.com/watch?v=e8Bf8Jd95ck


Fragment mapy okolic Korycina z 1930 roku (przed scaleniem gruntów) z zaznaczonym cmentarzem żydowskim i prowadzącą do niego drogą. (BSz)


Cmentarz żydowski na mapie satelitarnej ARiMR z 2018 roku.(BSz)


2021-09-17 20:22:45 history