posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Korycin Koordynatorem miejscowości jest: Barbara Szypulska

Korycin - browar Lejby Mosze Suchowolskiego
XIX/XX w.
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

Browar w Korycinie został założony w 1851 roku. Na przełomie XIX i XX w. funkcjonował pod nazwą "Koryciński" i zlokalizowany był przy ulicy Browarnej. Należał do Lejby Mosze Suchowolskiego. Dobra koniunktura w branży umożliwiła właścicielowi wybudowanie przy ulicy Knyszyńskiej nowego zakładu, który został wyposażony w nowoczesne urządzenia. W 1915 roku cofające się wojsko rosyjskie zrabowało znaczną część aparatury oraz maszyny o wadze ponad 13 ton i wartości 5 tyś. rubli. Browar ponownie uruchomiono w 1919 roku. Niestety, nie odtworzono już w pełni jego wyposażenia. Produkcja nie przekraczała 10% sprzed I wojny światowej.


„Ulica Browarna w Korycinie – tam był browar prowadzony przez rodzinę Suchowolskich, byli to bardzo bogaci Żydzi, piwo było w takich szklanych butelkach, ze specjalnie w szkle wytłaczanymi literami. W browarze pracowało wiele osób […] Pamiętam jak byłam mała to chodziliśmy podglądać pracę w browarze. Były tam wielkie kotły, w których gotowano piwo, a potem w takich wielkich beczkach mężczyźni toczyli je po rynku by się ostudziło.” 

Relacja Zofii Sobolewskiej, nieżyjącej już mieszkanki Korycina urodzonej w 1902 roku, zamieszczona w książce „Świat dawnego Korycina”. Wspomnienia dotyczyły okresu przed 1914 rokiem. (BSz)




Etykieta piwa butelkowego o nazwie "Stołowe" produkowanego w browarze L. Suchowolskiego przed I wojną światową.



Plan Korycina z 1913 roku.

2021-10-24 18:00:25 history