Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Jay Gorney
ur. 12.12.1896 w Białymstoku, zm. 14.06.1990 w Nowym Jorku.
Jay Gorney, czyli Abraham Jakub Gornecki, znany również jako A. J. Gornetsky oraz Daniel Jason Gorney, urodził się 12 grudnia 1896 w Białymstoku w żydowskiej rodzinie Jacoba i Friedy Gorneckich.
Po pogromie białostockim w 1906 r. rodzina Gorneckich postanowiła wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Osiedlili się w Detroit. Ojciec Abrahama dostał pracę w fabryce samochodów Forda, a matka, może w trosce o wszechstronne wykształcenie dzieci, zakupiła pianino. Już po dwuletniej nauce, jako czternastolatek, przyszły kompozytor otrzymał propozycję posady pianisty w lokalu rozrywkowym.
Ukończył prawo, ale bardziej interesowała go muzyka. Studia przerwała I wojna światowa, w której Abraham wziął udział jako marynarz. Jeszcze po wojnie pracował jako prawnik, ale muzyka zwyciężyła. Przeniósł się do Nowego Jorku, przybrał pseudonim artystyczny Jay Gorney.
Skomponował ponad 200 piosenek, muzykę do 26 przedstawień na Broadwayu i 17 filmów.
Najsłynniejszą kompozycją Jaya Gorneya stała się piosenka "Brother, Can You Spare a Dime?", zainspirowana kołysanką zapamiętaną z białostockiego dzieciństwa kompozytora, która stała się swego rodzaju hymnem czasów kryzysu gospodarczego. Utwór był grany przez największe gwiazdy estrady, m.in. Dave Brubeck, Tom Waits, George Michael i wielu innych.
Córka Jay'a, Karen Lynn Gorney (ur. 1945), była aktorką, znaną m.in. z roli w słynnym muzycznym filmie "Gorączka sobotniej nocy", w którym zagrała u boku Johna Travolty.
W 2005 r. ukazała się biografia Jaya Gorneya napisana przez jego drugą żonę Sondrę, zatytułowana "Brother, Can You Spare a Dime? The Life of Composer Jay Gorney".
Jay zmarł 14 czerwca 1990 r. w Nowym Jorku.

Zobacz rozszerzoną biografię Jay Gorneya w załączonym poniżej pliku pdf (j. ang.).

Posłuchaj muzyki Jay Gorney'a.2018-03-08 19:24:14
Załączone pliki: