posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Żydowski ślad w Białymstoku Więcej
Żydowscy lekarze Białegostoku Więcej

Ludzie

Helena Bohle-Szacka
1928-2011

Urodziła się w Białymstoku jako córka Marii Fanny z d. Tobolskiej,pochodzącej ze zasymilowanej rodziny żydowskiej z Łodzi, i Aleksandra Bohle,inżyniera tekstylnego niemieckiego pochodzenia. W czasie okupacji niemieckiejAleksander Bohle ukrywał swą żydowską żonę, współpracował z polskim podziemiemi aktywnie uczestniczył w ratowaniu innych białostockich Żydów. Przyrodniasiostra Heleny, córka z pierwszego małżeństwa matki, Irena Aronson-Bole,została zamordowana przez Niemców w Białymstoku.

W 1944 Bohle-Szacka została aresztowana przez Gestapo, była więziona wobozach koncentracyjnych Ravensbrück i Helmbrechts. Przeżyła „marsz śmierci”,docierając z grupą więźniarek do obozu Falkenau-Zwodau w Czechach, gdziezostała wyzwolona przez wojska amerykańskie.

Po wojnie powróciła do Łodzi i w 1947 rozpoczęła studia w Wyższej SzkołySztuk Plastycznych w Łodzi, które ukończyła z tytułem magistra w 1951. W latach50. współpracowała z „Dziennikiem Łódzkim” i miesięcznikami „Moda”, „Modnekrawiectwo” i „Uroda”, uprawiając głównie grafikę żurnalową. W 1957 zostałakierownikiem artystycznym Domu Mody „Telimena”. W latach 60. pracowała wWarszawie w Domu Mody Moda Polska, następnie jako kierownik artystycznyDomu Mody Leda[1].

Poślubiła lekarza Benedykta Winera, a po rozwodzie Jerzego Urbanowicza. Poraz trzeci poślubiła Wiktora Szackiego.

W 1968 po antysemickiej nagonce, będącej następstwem wydarzeń marcowych,wyemigrowała wraz z mężem do Berlina Zachodniego. W Niemczech pracowała jakoprojektantka mody i wykładowca w berlińskiej Lette-Schule, rozpoczęła takżekarierę artystyczną. Jej grafiki pokazywane były na ponad 40 wystawach, m.in. wBerlinie, Warszawie, Paryżu, Pradze, Kopenhadze, Wiedniu i Londynie.

Wydała dwie autorskie książki – „Ślady, cienie” oraz „Od drzewa do drzewa” zwłasnymi ilustracjami. W latach 80. uczestniczyła w akcji pomocy„Solidarności”, organizując przesyłki nielegalnych materiałów drukarskich, atakże żywności i lekarstw do Polski. Współpracowała z wydawnictwamiemigracyjnymi „Pogląd“ i „Archipelag“, była kierownikiem artystycznym galeriiprzy Klubie Inteligencji Katolickiej w Berlinie. Zajmowała się takżepropagowaniem kultury polskiej, za co została odznaczona Krzyżem OficerskimOrderu Polonia Restituta

W ostatnich latach życia występowała publicznie jako świadek historii,relacjonując swój wojenny los.

W 2017 w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich zaprezentowana zostałaobszerna wystawa poświęcona jej życiu i twórczości, „Helena Bohle-Szacka. Mosty– Die Brücken”, której kuratorami byli Marcin Różyc i Katarzyna Siwerska.




2021-04-09 06:00:36 history