Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Augustów

Ghetto site in Augustów
1941 -1942
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

W październiku 1941 r., na terenie dzielnicy Baraki, utworzone zostało getto, do którego wsiedlono pozostałe przy życiu ok. 2 tys. Żydów z Augustowa, a także Żydów z pobliskich miejscowości, tj. m.in. z Lipska i Sztabina. Niemcy zniszczyli też cmentarz żydowski w Augustowie, wykorzystując macewy jako materiał do brukowania ulic.

Likwidacja getta w Augustowie miała miejsce w listopadzie i grudniu 1942 roku. W dniu 2 listopada 1942 r. wszystkich mieszkańców augustowskiego getta – głównie kobiety i dzieci – deportowano do obozu przejściowego w miejscowości Bogusze w pobliżu Grajewa. W obozie tym, w którym przetrzymywano wówczas ok. 7 tys. Żydów, panowały bardzo trudne warunki bytowe, wskutek czego w ciągu kilku kolejnych tygodni zmarło ok. 1,7 tys. osób. W grudniu 1942 r. i styczniu 1943 r. augustowscy Żydzi zostali deportowani przez obóz przejściowy w Boguszach do obozów zagłady w Treblince i Auschwitz-Birkenau, gdzie większość z nich została zamordowana w komorach gazowych.Z augustowskiego getta uratowała się m.in. rodzina Rechtmanów oraz Efraim Szoroku.Źródło: "Wirtualny sztetl" (db)

Lista augustowskich Żydów - ofiar Zagłady: http://akklub.pl/aktualnosci/przyczynek-historii-augustowskich-zydow-czasie-ii-wojny-swiatowej/


2018-01-30 17:16:25