posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Frida Kahlo i Diego Rivera z kontekstem polskim - grajewskim i lubelskim!
Tytułowym kontekstem są bliskie relacje artystów z autorkami o polsko-żydowskim pochodzeniu - Fanny Rabel i Bernice Kolko.

Światowego formatu artyści tacy jak Frida Kahlo i Diego Rivera wpłynęli nie tylko na sztukę współczesną, ale też na losy własnego kraju - Meksyku. Ich biografie są nietuzinkowe i warto się w nie zagłębić z oczywistych powodów - ich dzieła są na najwyższym światowym poziomie.

W tym miejscu pragniemy zaprezentować ów "polski kontekst". Wielkim zdziwieniem dla wielu z Państwa będzie fakt, iż jedna z artystek, która zaprzyjaźniła się z Fridą była pochodząca z Grajewa Bernice Kolko.

Bernice Kolko

Artystka była starsza od Fridy o dwa lata. Urodziła się w Grajewie, w Polsce 2 listopada 1905 roku. Po śmierci ojca wyemigrowała z matką do Stanów Zjednoczonych. Kolko chodziła do szkoły w Chicago, a zaraz po zdobyciu wykształcenia wyszła za mąż. w 1929 r urodziła syna i otrzymała amerykańskie obywatelstwo. Niedługo potem odbyła praktykę zawodową w zakładzie fotograficznym Rudolfa Koppitzu. Po skończeniu praktyki, po powrocie do Stanów mogła już pracować jako samodzielny fotograf.

W czasie II wojny światowej na własną prośbę wstąpiła do Women's Army Corps - wojskowego korpusu armii kobiet, gdzie pracowała jako fotografik. Po raz pierwszy do Meksyku udała się w roku 1951, gdzie nieco później w ramach projektu Women of Mexico miała fotografować tamtejsze kobiety. Właśnie wtedy rozpoczęła się jej znajomość z Fridą Kahlo i Diego Riverą.

To właśnie Bernice Kolko sfotografowała Fridę na łożu śmierci.

Drugą artystką, która była w zasadzie studentką Fridy jest Fanny Rabel, a właściwie pochodząca z Lublina Fanny Rabinovich Dual. Urodziła się we wspomnianym mieście 27 sierpnia 1922 r., jako córka aktorów niewielkiego wędrownego teatru żydowskiego. Dzieciństwo spędziła podróżując w pociągach, bez stałego zameldowania.

Fanny Rabel

Na skutek pogromów Żydów, Rabinowiczowie postanowili opuścić kraj i w 1929 r. wyemigrowali do Paryża. Następnie w 1938 r. rodzina podjęła decyzję o emigracji do Meksyku. Skomplikowana sytuacja finansowa rodziny doprowadziła do tego, że 16. letnia Fanny musiała dorabiać. Po godzinach chodziła na kursy malarstwa i rysunku. Szybko została asystentką Davida Siqueirosa - który przewodniczył grupie artystów malujących murale dla Związków Zawodowych.

W 1942 roku została studentką Fridy Kahlo na Akademii Sztuk Pięknych la Esmeralda. Nieortodoksyjny styl prowadzenia zajęć przez Fridę, zyskał się z przychylnością studentów - pobudzała kreatywność uczniów i nigdy ich nie krytykowała.
Razem z Fridą i koleżankami ze studiów tworzyła murale które zdobiły liczne ściany w Meksyku. Fanny z czasem przystąpiła do Taller de Grafica Popular (TGP), unikalnego stowarzyszenia tworzących kolektywnie artystów. Grupa stała się popularna dzięki doskonale zaprojektowanym plakatom i wydawnictwom graficznym stając się rozpoznawalna daleko poza granicami kraju.

w 1959 r. ukazał się jej album o dzieciach Meksyku. Fanny też podróżowała po Europie i Izraelu. Tworzyła wiele murali, a jej prace były prezentowane na wielu wystawach.

W niezliczonych grafikach przedstawiała przede wszystkim życie i problemy najmłodszych w wielkich metropoliach. W jej portretach da się szczególnie zauważyć duży wpływ wartości jakie przejęła od Fridy Kahlo.

Źródło: na podstawie wystawy w CKZ w Poznaniu.

Frida Kahlo

praca 1

praca 2
3


2017-11-29 22:44:37