Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Muzyka koordynator: Piotr Znaniecki

Frey-Lech Trio
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB
Zespół FREY – LECH TRIO powstał na początku 2011 roku w Białymstoku z inicjatywy lidera, Lecha Mazurka zafascynowanego pięknem muzyki żydowskiej w jej klezmerskiej odsłonie.
Od początku grupa współpracowała ściśle z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku i Białostockim Towarzystwem Esperantystów. Swój pierwszy koncert, w kwietniu 2011 roku dał właśnie dla tych instytucji uświetniając podsumowanie esperanckiego projektu „Kot(d) dla tolerancji”.

W kolejnych latach Trio wystąpiło m.in.  w ramach IV Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor” – kolor i dźwięk” w Białymstoku, podczas XXI Muzycznych Dialogów nad Bugiem – Mielnik, podczas V Międzynarodowego Festiwalu, Muzyki, Sztuki i Folkloru w Wasilkowie. We wrześniu 2012 roku dał też koncert podczas wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Michałowie.

W kwietniu 2012 roku, podczas III Urodzin Centrum im. Ludwika Zamenhof – na tarasach, grupa koncertowała promując wydanie swojej pierwszej płyty.

W mieszanych składach, wspólnie z młodzieżą z zespołu Young Folk Crew koncertował także na Białorusi, Litwie i na Sycylii.

Oficjalna strona internetowa zespołu Frey-Lech Trio

Aktualny skład zespołu (2018 r.):

KATARZYNA BRECZKO (ur. w Białymstoku), absolwentka Akademii Muzycznej im. G.K.Bacewiczów w Łodzi (Wydział wokalno – aktorski) a także Studium Pedagogiczno-Psychologicznego przy Akademii Muzycznej w Łodzi. W sezonie 2006-2007 była chórzystką w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Nauczyciel dyplomowany muzyki i zajęć artystycznych w podlaskich szkołach. Edukatorka zajęć wokalnych i miłośniczka muzyki żydowskiej.

W 2015 roku zrealizowała projekt „Shalom na Kamiennej” śpiewając z młodzieżą przeboje muzyki żydowskiej. W 2016 roku otrzymała nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla wyróżniających się Nauczycieli - Animatorów Kultury.


JOANNA GRYKO (ur. w Radomiu), absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, wieloletnia koncertmistrz i solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej, muzyk orkiestrowy i kameralistka. Obecnie jest stałym członkiem wielu zespołów: Duet Jo-anna, Trio Romantico, Trio Aclassico oraz Podlaskiej Orkiestry Salonowej. Gra wszechstronny repertuar od przebojów muzyki klasycznej i operowej po muzykę rozrywkową. Stale koncertuje w kraju i za granicą oraz współtworzy programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Swoją wirtuozowską działalność utrwaliła na dwóch płytach: „Romanse Rosyjskie” grając z zespołem Trio Romantico oraz „Fantazja księżycowa” w wykonaniu Duetu Jo-Anna. Członkiem zespołu klezmerskiego Frey-Lech Trio jest od września 2016 roku.


LECH JAN MAZUREK(ur. w Elblągu), szef zespołu, kompozytor, aranżer grający na akordeonie cyfrowym - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Dyrektor Objazdowej Szkoły Muzycznej a także założycieli prezes Fundacji Muzyczne Barwy Podlasia. Pasjonat edukacji muzycznej dzieci i młodzież. Instruktor kilku zespołów m.in.Zaścianki Uku Band, Dziecięca Orkiestra Ukulele – Białystok,Orkiestra Form Różnych – Michałowo, Uku - donaco Bjalistoko, Wasilkowskie ukulele, Kwartet akordeonowy z Białegostoku. W roku2012 z zespołem Frey-Lech Trio nagrał pierwszą płytę z muzyką instrumentalną. W roku 2014 nagrał klezmerską płytę DVD „Zemoce chen be ainai” ze swoim młodzieżowym składem Młoda Folkowa KREW. W 2015 roku stworzył muzykę do etiudy filmowej Tomasza Wiśniewskiego „Piękny czas” (Beatiful Times).

W grudniu 2019 r. w Tykocińskiej synagodze zagrali koncert z poezjami Mordechaja Gebirtiga w esperanto Hej klezmerzy!


Festiwal Zachor Białystok 2011


Der Filozof


Jome, Jome


Dod lidl fun goldenem land


Dona, dona - w esperanto


Free-Lech Trio2020-01-26 21:51:49 history