Dąbrowa Białostocka
W miasteczku był zakład fotograficzny, trzech kowali, pięć piekarni oraz
dwa biura próśb i tłumaczeń.
Podajemy spis zakładów produkcyjnych, usługowych i handlowych z 1929 roku w Dąbrowie
Grodzieńskiej.
Targi: co wtorek.
Burmistrz: Józef Kułak.
Lekarze: dr Józef Rubinsztejn, dr Alf. Stolz
(chirurg).
Akuszerki: Bobrukiewicz-Aleszkiewicz.
Apteki: C. Kurlandzki.
Banki: Żydowski
Bank Ludowy, Sp. z o.o.
Browary: O. Sejneński.
Czapnicy: E. Kuszner, A. Rotenberg.
Drożdże:
M. Mowszowicz.
Farbiarnie: L. Farber, M. Krajer.
Felczerzy weterynarii: Jan Szkoda, Nikodem
Tarasiewicz.
Fotograficzne zakłady: A. Tomrzyński.
Fryzjerzy: J. Kadyski, G. Sulak, W.
Teper.
Galanteria: D. Goldblat, Ch. Gurwicz, L. Mazur, Ch. Rozental, S. Sława.
Garbarnie:
Szczęsnowicz.
Kafle - wyrób: A. Janowski, A. Josem.
Kamasznicy: A. Eksztejn, M. Mieczechowski,
G. Mowszowicz.
Kasy pożyczkowo-oszczędnościowe: Kasa Stefczyka.
Kolonialne artykuły: W.
Demsza, L. Lew, B. Lejpuński, A. Lejzorowicz, M.Mowszowicz, Sz. Tarnowska, J. Zilberblat.
Konie -
handel: Ch. Wołkow.
Kooperatywy: "Jutrzenka", "Rolnik".
Kowale: D. Czapnik, I. Lewin, A.
Wajsman.
Krawcy: A. Borensztejn, F. Caban, T. Goldsztejn, Z. Goldsztejn, G. Grabiński,M.
Grabiński, A. Irolski, M. Kapłan, J. Lewin, M. Mieczechowska, L. Mietłowska,W. Mietłowski, M.
Nowodzielski, Ch. Orleański, Sz. Sulak.
Księgarnie: Radkiewicz.
Manufaktura: F. Grynberg, F.
Kawer, M. Krupińska, Ch. Wołkow, Ch. Zilberblat.
Młyny: I. Kolano (motorowy), A. Świokła
(mot.).
Olejarnie: N. Rozental.
Piekarnie: F. Falkowski, G. Lejzerowicz, M. Lewin, B.
Sztabińska, P. Wołkow.
Piwiarnie: J. Michałowski, M. Mowszowicz, F. Oljan, J. Rozental, J.
Sława,Suwalski Browar Udziałowy.
Piwo: R. Lewin, Ziberblat.
Pończosznicze wyroby: G.
Farber.
Próśb i tłumaczeń biura: N. Bezrutczyk, W. Bujnowski.
Restauracje: St.
Dajnowicz.
Różne towary: E. Małachowicz.
Rymarze: E. Treściański.
Rzeźnicy: L. Ezrowicz,
Sz. Ezrowicz, Ch. Kapłan, M. Kapłański, Sz. Kramarz, R.Pozniak.
Skóry baranie: A.
Szczensnowicz.
Skórzane wyroby: L. Mazur, O. Mendel, Skibelski.
Spirytualia: K. Siwicki, A.
Wróblewski.
Spożywcze artykuły: Sz. Chasin, J. Goldsztejn, B. Jaroszewska, M. Kruglański,D.
Krupiński, A. Kuszes, L. Lew, Sz. Lubicz, M. Oljan, I. Radkiewicz, A.Wajnsztejn, F. Wajnsztejn, M.
Zalcman.
Stolarze: Eksztejn, C. Lewin, A. Pierciowski.
Szewcy: D. Burel, Ch. Caban, A.
Drukier, W. Gadaj, Sz. Grabiński, J. Kapulski,L. Szkolnicki, L. Torn, A. Wołkow.
Ślusarze: M.
Fluk.
Tokarze: A. Zunensztejn.
Tytoniowe wyroby: Lewin.
Wędliny: B.
Sokołowska.
Wiatraki: A. Burak, L. Buzak, B. Grabiński, M. Kałmanowicz, D. Kuleski,
J.Owsiejko.
Zboże: B. Grabiński.
Zegarmistrze: Borensztejn, Sulkin.
Jak we wszystkichkresowych miasteczkach, także w Dąbrowie drobny handel i
rzemiosło były przed1939 rokiem zdominowane przez żydowskich specjalistów. Zwraca uwagę liczbatakich
przedsięwzięć jak piwiarnie, czy krawcy. Trzeba jednak pamiętać, że niebyło wtedy lumpeksów, a piwa
nie sprzedawano w puszkach.
Zestawienie pochodzi zksiążki Jana Jerzego Milewskiego "Województwo białostockie. Zarys
dziejów(1919 - 1975)" Białystok 2011. (db,jk)