Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

Dąbrowa Białostocka - XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Hasłem XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce są słowa proroka Ozeasza "Nie przychodzę, żeby zatracać" (Oz 11,9).
„Wiele jest punktów stycznych łączących judaizm i Kościół katolicki, dlatego w przybliżanie co roku tego bogactwa, które zawiera się w judaizmie ma swój głęboki sens. Serdecznie i gorąco zapraszam do udziału w tym Dniu” – napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w słowie z okazji XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu gościliśmy w naszej szkole p. LUCY LISOWSKĄ - prezesa Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael oraz przedstawicielkę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i ks. ARTURA SULIKA SDB - biblistę i wykładowcę Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.
L. Lisowska przybliżyła zaproszonym gościom oraz młodzieży zasady religijne i tradycję judaizmu. Ks. A. Sulik wygłosił wykład na temat problematyki "Księgi Ozeasza" w szerokim kontekście biblijnym i historycznym.
O godz. 12 na żydowskim cmentarzu modliliśmy się o pokój, dobro i wzajemny szacunek oraz żydowską społeczność Dąbrowy - tych, którzy spoczywają na cmentarzu i ofiary Holokaustu.Uroczystość zakończyliśmy odczytaniem imion i nazwisk dąbrowskich Żydów zamordowanych w Treblince.

2019-01-18 15:19:09