Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Calel Kurcgor, Szereniec
stolarnia,
Gęsi Dwór (Stolarska) 7. Mieszkałem pod 3-ką. Posesja, największa, na jednej z uliczek biegnących od ul. Mazowieckiej w kierunku szosy, później ulicy Zwierzynieckiej. Zdjęcia z mojego albumu:
Na 1- szym, za bramą, budynek stolarni. Dawniej fabryka kazeiny* Żyda Calela Kurcgora. Po prawej fragment dużego domu mieszkalnego, przed wojną, własność Żyda Szereńca. Po wojnie zajęli go Leszczyńscy.
Na 2- gim, za moją siostrą, stolarnia i budynki gospodarcze. Spory teren z wiatami, szopami, ciągnący się do Zwierzynieckiej. Przed 1941 r. łąka, pastwisko dla krów Żyda Szereńca. (mleko - surowiec do produkcji kazeiny*)
Na 3- im, uliczka przechodziła w dróżkę. Po lewej szopy i wiaty stolarni. Ja po środku.Po prawej pola. W tle dom na rogu Zwierzynieckiej i Morwowej.
Na 4- tym przebudowany budynek byłej stolarni, obecnie Mazowiecka 39 D. (administracja osiedla Tysiąclecia). Jedyny pozostały z 3-ech, później 4-ech na Gęsim Dworze..
"Kazeina kwasowa techniczna wytwarzana z mleka krowiego przy zastosowaniu kwasów. Ma zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Z kazeiny wytwarzano klej kazeinowy oraz tworzywo sztuczne galalit. Kazeina jest także historycznym, niezwykle trwałym (duża odporność na upływ czasu i wilgoć) medium używanym w malarstwie freskowym i tablicowym na podłożu drewnianym. W dekoratorstwie jest także używana w technice sgraffita na pozłocie." z wiki
Z rodziny Szereńców wojnę przeżyła, będąc na wschodzie, córka. Wróciła do Białegostoku ok. 1956 r. Dostała mieszkanie od miasta w naszym pierwszym wieżowcu. Potem wyjechała z córką do Izraela.

opr. Eugeniusz Andrychowski
2019-12-21 07:25:39 history
Przesuń suwak